Šviesios mintys padeda pabusti

Kodėl pozityvus mąstymas ar savitaiga neveikia?

Ar esate bandę mąstyti pozityviai tikėdamiesi pakeisti savo gyvenimą? Išmėginę savitaigą? Jei taip, tai tikriausiai kaip ir daugelis kitų padarėte išvadą, kad visi tie populiariosios psichologijos patarimai tėra laiko gaišimas, pastangų, o kartais ir pinigų eikvojimas. Visi tie nuostabūs pamokymai neduoda tai, ko jūs norite? Tos jachtos, to svajonių darbo, tos trokštamos antrosios pusės ir krūvos pinigų…

Tai kodėl tada gyvenimo mokytojai, guru teigia mums, kad jų patarimai veiksmingi? Ar mes kažką ne taip darome? Atsakymas: mes užmiršome du esminius dalykus. Pirmas iš jų – mūsų protas paklūsta pastovumo, reguliarumo dėsniui.

Antras – mūsų protas turi filtravimo sistemą, vadinamą RAS (Reticular Activating System), kuri padeda svarbiai (ir tik svarbiai) informacijai pasiekti galvos smegenis. Šios sistemos veikla labai panaši į brukalo blokavimą mūsų el. paštuose – nepraleidžia nesvarbių, reklaminių laiškų. RAS sistema mums būtina. Mūsų nervų sistema gali priimti ribotą kiekį informacijos: apie 134 bitus per sekundę. Aplink mus jos daug daugiau nei mums reikia ir nei mes galime apdoroti: šią minutę mus supa apie 2 milijonai bitų informacijos. Vadinasi, didžioji dalis informacijos nepasiekia mūsų nervų sistemos.

Iš kur mes žinome, ar nėra blokuojama informacija, kuri padėtų susikurti artimus santykius su mylimuoju? Gauti norimą darbą ar svajonių namus? Ši informacija bus blokuojama tik tokiu atveju – jei ji atkeliaus tik retkarčiais (reguliarumo dėsnis) bei jei neatitiks mūsų įsitikinimų (RAS). Panagrinėkime tai remdamiesi pavyzdžiu. Sara laiko save tingia, stora, nemylima, negerbiama ir net beviltiška. Šie vidiniai nusistatymai tarsi nustato filtravimo sistemai standartus. Taigi, kas nutiktų, jei Sarą pakviestų į pasimatymą nuostabus vaikinas ar ją tiesiog kas nors pagirtų? Ar ji priimtų galimybes išskiestomis rankomis? Žinoma, Sara to norėtų, bet prisiminkime RAS filtravimo sistemą – ji neleis tokioms mintims patekti į merginos protą, idėjos bus užblokuotos tarsi eilinis brukalas. RAS gina mūsų protą nuo nesvarbios, neatitinkančios mūsų minčių informacijos. Tik tada, kai Sara nuolat ims kartoti optimistines mintis, RAS jas pradės laikyti svarbiomis, vertomis dėmesio.

Taigi, mus pasiekia tik ta informacija, kuri yra mums svarbi (atitinka įsitikinimus), ir kuri atkeliauja ne vieną kartą, nuosekliai. Vadinasi, naudodamiesi pozityvaus mąstymo, savitaigos galia, turime tikėti optimistinėmis mintimis ir nuolat jas kartoti.

Marie O’Neil
www.selfgrowth.com
iš anglų kalbos vertė Rasa Venckutė

Parašykite komentarą