Šviesios mintys padeda pabusti

Išmokite valdyti savo kūną ir sudarykite puikų pirmąjį įspūdį

Ar žinote, kad pirmąjį įspūdį apie žmogų susidarome per pirmąsias keletą sekundžių? Pažvelgiame į jo laikyseną, kūno signalus ir viskas pasidaro aišku. Galvoje užsifiksuoja konkretus vaizdas, su visais “privalumais” ir “trūkumais”. Per 4 minutes gauname 90% informacijos, to pilnai užtenka nuomonės susidarymui. Pakankamai subjektyvu, pasakysite, juk žmogų pažįsti tik per daugelį metų. Taip. Tačiau šis subjektyvusis vaizdas mūsų pasąmonėje ilgą laiką išliks kaip vienintelis teisingas. Tolesniame bendravime mes nesąmoningai tik ir ieškosime šį vaizdą paryškinančių spalvų ir nepastebėsime atspalvių, kurie prieštarauja pirminiam paveikslui. Pavyzdžiui, dalyvaujate vakarėlyje. Draugas jus supažindina su mergina/vaikinu. Jums ji/jis iš pirmo žvilgsnio patinka, nes jaučiate jos/jo palankumą sau, draugiškumą. Tiesiog jaučiate. Tačiau iš kur atsiranda tas šeštasis jausmas, ta nuojauta, per kur tai ateina? Aišku, per akis. Jos jau pirmomis akimirkomis fiksuoja ką tik sutikto asmens kūno signalus: nuoširdžią šypseną, atvertas rankas, palinkimą į jus, kai kuriuos mikro signalus. Akimis iš aplinkos mes gauname  87% informacijos. Todėl dažnai užtenka vieno žvilgsnio mūsų „suvokimui“ apie asmenį susidaryti. O kaip mes galime apsirikti! Juk pirmą kartą sutiktasis gali būti puikus aktorius.
 

Pirmo įspūdžio reikšmė – didžiulė. Galiu drąsiai teigti, kad jis didžiąja dalimi lems susitikusių žmonių tarpusavio santykius ateityje. Tarkime, susitinkate su galimu verslo partneriu. Keletas minučių bendravimo – ir suvokiate, ar pašnekovas jums palankus, ar galėsite ateityje juo pasitikėti. Dar daugiau – susidarote nuomonę, kaip jūsų kolega suvokia save santykyje su aplinkiniais. Tiesi laikysena, tvirta stovėsena, atviri galūnių judesiai, tiesus akių kontaktas, užtikrintas judėjimas šis žmogus jaučia savo vertę, pasitiki savimi. Jei tai dar sutampa su kūno signalais, liudijančiais palankumą jūsų atžvilgiu – jūsų tarpusavio santykiai ateityje greičiausiai bus grįsti pasitikėjimu, tai gali lemti puikius bendravimo rezultatus.
 

Tai, kaip mes atrodome ir elgiamės pirmo susitikimo metu, nepaprastai svarbu. Įvaldykite kūno kalbą ir padėsite pagrindą sėkmingiems santykiams su aplinkiniais.
 

Bet juk mūsų kūnas tik išduoda vidinę būseną, mūsų savęs paties savivoką – paprieštarausite. Iš tiesų, bendruoju atveju nervingi rankų judesiai, akių kontakto vengimas, mikrogestai liudija apie vidaus ir išorės nesutapimą. Bet juk galima išmokti šių išdavikiškų signalų nedemonstruoti. Kaip puikiai tai įvaldę politikai! Ar žinote, koks politikų kūno kalbos elementas išduoda meluojant? Atsakymas – sukruta politiko lūpos, pradedant kalbėti. Mes tai žinome, tačiau prieš kiekvienus rinkimus vistiek jais patikime. Kodėl paprasti mirtingieji negalėtų to išmokti? Žinoma, neskatinu išmokti įtikinamai meluoti. Tik akcentuoju, kad kiekvienas gali įvaldyti savo kūno kalbą taip, kad sudarytų, kokį tik nori pirmąjį įspūdį. Tiesiog susikurkite idealiojo savęs paveikslą ir pradėkite ugdyti įpročius. Viena iš versijų (Dr. R. Zajonic) teigia, kad sąmoningai keisdami išorę per kurį laiką pakeičiame ir vidų. Pavyzdžiui, grįžtate namo po sunkios darbo dienos. Dėl nesutarimų su verslo partneriais, vadovo spaudimo, vėluojančio atlyginimo net ir namuose jaučiate stresą, nuovargį. Prisiverskite nusišypsoti. Bus sunku, tačiau pasistenkite. Šypsokitės nuoširdžiai, „akimis“. Pakankamai ilgai tai darydami pradėsite jaustis linksmi ir atsipalaidavę. Paaiškinimas paprastas – dirbtinis raumenų (šiuo atveju veido) įtempimas keičia fiziologiją: kraujo temperatūra padidėja, padažnėja kvėpavimas. Kraujas teka į smegenis, smegenų centrai pagal kraujo temperatūrą pakeičia emocijas, vidinę savijautą. Prieiname išvados – svarbiausia ne tai, kas mes esame, bet tai, kokiais norime būti. Juk visas pasaulis – scena, o dauguma žmonių nešioja „kaukes“. Tad kodėl neužsidėjus geriausios „kaukės“? Susikurkite „idealųjį save“ ir tokiais tapkite. Pradėkite nuo kūno kalbos, pasauliui pateikite pasitinčio, žinančio savo vertę ir turinčio tikslą žmogaus įvaizdį.
 

Pirmasis įspūdis – sėkmingo bendravimo pamatas. Įvaldę savo kūno kalbą, išliekite tvirtus pamatus!
 

Laurynas Pečkaitis

Parašykite komentarą