Šviesios mintys padeda pabusti

Ką daryti jei erzina kitų žmonių kalba?

ELT seminarų metu nuveikiame daug įdomių dalykų. Norisi ta patirtimi pasidalinti su visais praktikuojančiais ELT, nes tai tikrai suteiks daug naujų ir vertingų įžvalgų. 

Neutralizuotas susierzinimas, kurį sukelia kitų žmonių kalbos klaidos
Vienas vyriškis pasiskundė, jog kuomet kiti žmonės daro kalbos kultūros klaidas, naudoja žargoną, keikiasi ir pan. jo viduje kyla susierzinimas. Tą susierzinimą jis įvardino kaip aštuonių balų stiprumo emociją. Jos paveiktas jis puldavo taisyti kitus, mokyti kaip reikia kalbėti, viduje pajusdavo sunkumą, dingdavo nuotaika, sunku būdavo bendrauti, nes su klaidomis kalbantys žmonės jam atrodydavo nemalonūs.
Pradėjome nuo keletos paprastų klausimų ir greitai išsiaiškinome, jog jo mama yra pedagogė ir nuo mažens buvo skiepijama, jog kultūringas ir inteligentiškas žmogus turi kalbėti švariai. Tačiau nebuvo įskiepyta tai, jog nereikia bandyti keisti kitų žmonių, o ši intencija pacientą labai išsekino.
Vienas psichologinių dėsnių sako, jog kuo labiau mes siekiame kontroliuoti aplinką, tuo daugiau galime sau prisigaminti sunkių emocijų. Dažnai gaunasi užburtas ratas – kuo labiau norime pakeisti kitus, tuo sunkiau jaučiamės, kuo sunkiau jaučiamės, tuo labiau esame įsitikinę, jog tik pakeitę kitus mes tų sunkių emocijų atsikratysime. Taip tampame priklausomi nuo savo norų.
Įdomų yra tai, kad net ir pakeitus kažką aplinkoje ar kitame žmoguje, tos sunkios emocijos taip lengvai nedingsta. Kadangi jos nedingsta mes vėl su ta pačia intencija pradedame ieškoti ką čia vėl pakeitus ir toliau siekiame kontroliuoti aplinką.
Taigi, kad dingtų noras kontroliuoti kitų žmonių kalbos stilių, reikia pakeisti įsitikinimus ir su jais susijusias emocijas. Masažuodami EFT taškus, mes naudojome frazes:
„Nors jų kalba mane erzina, aš save priimu, suprantu, jog kitus žmones yra sunku pakeisti, jei jie to nenori patys“.
„Nors jų kalba mane erzina, aš save priimu ir išmokstu taupyti savo energiją, aš nusipelniau ramybės, jų kalbos klaidos nevertos gadinti man gyvenimą.“
Kadangi pacientas gerai reagavo į humoro jausmą, daugiausiai įtampos balų pavyko įveikti su fraze:
„Nors jie šiukšlina savo kalbą, aš nesu valytojas ir nerankiosiu jų šiukšlių. Visos Lietuvos visvien neišvalysiu. Jų šiukšlės – jų bėdos.“ ir pan.
Aštuonių balų stiprumo emocija buvo sumažinta iki nulio maždaug keturių minučių bėgyje. Nebeliko jokios įtampos dėl to, ką kalba kiti, nusiėmė sunki emocija, padaugėjo energijos ir geros nuotaikos. Jei anksčiau gerą nuotaiką sugadindavo atsitiktinai nugirsta netaisyklinga kalba, tai dabar gera nuotaika tapo daug atsparesne šiam pašaliniam poveikiui.

Įsisenėjęs konfliktas dėl turto dalybų sukelia stresą
Labai konkreti problema, o tokios problemos, kaip taisyklė, išsisprendžia labai greitai. Žmonės nori tikėti, jog laikas išgydo žaizdas, tačiau yra begalė prisiminimų, kuriems sugrįžus pajuntama vienokia ar kitokia įtampa. Žinoma, ji nėra tokia stipri, kaip kažkada anksčiau, tačiau vis dar generuoja sunkias emocijas. Prisiminimus reikia „valyti“ nes dažnai jie tampa įvairių šiandieninių mūsų problemų kaltininkais. Sąmonė to net nepastebi ir nesusieja, kad kažkoks prisiminimas gali įtakoti mano šiandienos veiksmus. Viskas lieka gilesniame lygmenyje ir žmogui atrodo, jog viskas jau praėjo, emocijų nebeliko, buvo susitaikyta, tačiau daugybė praktinių pavyzdžių rodo, jog net kelių balų stiprumo praeities įvykis gali stipriai veikti šiandieninį žmogaus energetinį lygmenį.
Prisiminimas dėl turto dalybu su artimu giminaičiu buvo šešių balų stiprumo. Pacientas buvo išbandęs visus savęs įtikinėjimo būdus, tačiau ši emocija visvien grįždavo. Mintimis grįžus į tą prisiminimą ir jį pamažu permąstant, tuo pačiu aktyviai masažuojant EFT taškus paprastai įtampa pradeda mažėti. Prisiminimas nutolsta, būtent taip dalyviai dažniausiai apibūdina palengvėjimo jausmą „jog, problema tarytum kažkur nutolo….“
Vienai sunkiai emocijai išnykus, gali išlysti kitos įtampos susijusios su konflikte esančiais žmonėmis. Tai gali būti kitos senos nuoskaudos. Jei šiandien su šeimos nariu turite konfliktą dėl turto dalybų, tai gali būti jog atkapstysite, kad emocijos užuomazgos pradžia buvo kuomet nepasidalinote žaislais, patyrėte pažeminimą, jautėte per mažai dėmesio ir pan. Šiandien emocijos susiveda tik į vieną turto dalybų procesą, bet labai dažnu atveju dabarties įvykiai retai būna įtampų priežastimi, jie tik iškelia anksčiau buvusias nuoskaudas viršun. Tad įtampa, kuri buvo šešių balų intensyvumo dingo masažuojant ir frazėmis atleidžiant šeimos nariui, už jo godumą, už jo trūkumus, už sukeltas nuoskaudas. Vėlgi padėjo humoras, nes panaudojome frazę, „nors mes kaip du vaikai nepasidalinantys žaislo smėlio dėžėje, bet aš save priimu, priimu jį/ją su savo trūkumais ir t.t.“

Aivaras

Parašykite komentarą