Šviesios mintys padeda pabusti

Charakterio pažinimas. I dalis

Charakteris formuojasi pamažu. Kuomet gimstame, neturime jokio charakterio. Jis susiformuoja pagal supančią aplinka. Yra sakoma, jog žmogus  yra 5-8 jam didžiausią įtaką padariusių žmonių mišinys. Pažiūrėję, kokie tie žmonės buvo, mes nesunkiai galėsime suprasti, kodėl to žmogaus charakteris yra vienoks ar kitoks. Reikėtų suprasti ir tai, jog žmogus niekuomet nenustoja augti ir jo charakteris nuolat formuojasi. Jei žmogui atrodo, jog jis jau užaugo ir niekur daugiau neturi, kur patobulėti, tai tik reiškia, jog jis nemato naujų įššūkių. Jūsų pilnametystę parodo ne tai  –  kiek metų turite, o tai ar toliau kažkas netiesiogiai jus formuoja ir ar atsakomybę už gyvenimą esate prisiėmę patys.  Psichologinis žmogaus amžius niekuomet nesutampa su chronologiniu amžiumi arba paprasčiau sakant su žmogaus metais. Pamirškite stereotipą, jog žmogaus metai kažką pasako apie jo patirtį. Jūs galite nugyventi 20 metų ir nieko nenuveikti, o galite nugyventi vienus metus kupinus išgyvenimų, asmeninio augimo, įvairių vidinių atradimų. 

Charakteris yra įvairios patirtys, kurias mes sukaupiame, taip pat įvairios mūsų savybės, mūsų tikslai, gebėjimas juos realizuoti, mūsų elgsenos modeliai ir mūsų įpročiai. Taigi dalis charakterio yra suformuota išorinių veiksnių, jūs negalite pasirinkti kokioje šeimoje ir šalyje gimti, negalite pasirinkti klasės draugų ar grupiokų universitete. Taip pat yra vidiniai  veiksniai kuriuos  išugdėte jūs pats. Pvz. disciplina galėjo būti išorinis veiksnys, kurį jums įdiegė tėvai, arba vidinis – discipliną išsiugdėte pats. Būtent apie vidinius veiksnius mes daugiausiai ir kalbėsime, nes jų vertė ir įtaka yra daug didesnė už bet kokius išorinius veiksnius.

Tačiau geros žinios iš gyvenimą nekontroliuojamai plukdančios upės padeda išlipti tvirtomis kojomis ant žemės arba reikalui esant padeda net irtis prieš srovę. Manau,  gyvenime nėra malonu jausti, jog jis tave neša kur nori ir neturi jokios galimybės kontroliuoti situaciją. Daugeliui žmonių šis negebėjimas vairuoti gyvenimą sukelia pasyvumą, apatiją ar netgi depresiją. Įsivaizduokite jūs auginate visiškai nevaldomą šunį, ar jums bus malonu su juo bendrauti ir užsiimti, jei šuo jūsų namuose daro, ką nori ir jūsų neklauso. Turite taikstytis su jo išdaigomis, tačiau bent turite galimybę šuns atsisakyti. O jei jums sunku valdyti save, pats savęs neklausote. Viena pusė daro viena, kita pusė daro kitą. Ką daryti tada, juk negali atsisakyti pats saves?

Mes gimėme ir buvome tartum tuščias indas . Žmogus turi ne vieną o 6 indus. Ir priklausomai nuo to, kiek tie indai ir kokiomis proporcijomis yra užpildyti, priklauso tai, ką mes šiandiena vadiname žmogaus charakteriu. Būtent šių šešių indų mišinys duoda tuos rezultatus, kurios atspindi įvairus asmenybės testai ir pirmiausia išamiai išsiaiskinsime, kokie tie šeši indai yra. Jei koks indas neužpildytas arba užpildytas nepilnai, mes sakome, kad žmogui trūksta vienokių ar kitokių savybių, jo charakteris toks ar kitoks.

Kad įsivaizduotumėte vizualiai kaip atrodo tie 6 indai prisiminkite neštuvus senovės kaime su dviem kibirais. Įsivaizduokite 3 tokius neštuvus. Vienas viršuje, vienas žemiau jų ir vienas apačioje. Trys horizontalios linijos viena po kita ir kiekvienos linijos gale po permatomą indą, kad matytųsi, kiek ten patirties yra prikaupta. Gal viename kažkuriame inde viskas užpildyta iki viršaus, o kitame tik keli lašai.

Pradėsime nuo viduriniųjų dviejų indų ir juos jungiančios linijos. Šią liniją dar vadinsiu spektru. Spektras pažymi indų užpildymo santykį. Tarkime kairysis indas yra užpildytas 70 proc. o dešinysis indas 30 proc. vadinasi mūsų įsivaizduojamas žymeklis ant spektro yra pasislinkęs gerokai į kairiąją pusę. Kuomet jūs pradėsite pildyti dešinėje pusėje esantį indą žymeklis pradės slinktis į dešiniąją pusę. Ant visu trijų spektrų yra žymekliai, kurie rodo indų užpildymo santykį. Vienų indų žymeklis gali būti visiškai kairėje, kitų dešinėje ar per vidurį ar šalia vidurio. Kaip įvertinti šių indų užpildymą ir kurioje vietoje yra jūsų asmeniniai žymekliai galėsite įvertinti tik supratę iš ko šie indai susideda ir kokia patirtis juose kaupiasi.

Skaityti toliau…

Aivaras Pranarauskas

Parašykite komentarą