Šviesios mintys padeda pabusti

Humoras ir patyčios – pavojingiausias mišinys

Norime sumažinti patyčias?
Turime uždrausti mokyklose anekdotus!
Kodėl?
Nes anekdotai dažnai yra humoro ir lengvų patyčių mišinys. Jei šį mišinį sumaišysime neteisingai, jis gali labai greitai virsti aštriomis patyčiomis.
Yra trys skirtingi dalykai: humoras, patyčios ir humoras sumaišytas su patyčiomis. Didžioji dalis anekdotų yra pašiepiantys kitus žmonės. Mes tai suprantame, bet nepykstame, nes suprantame, jog šios pašaipos nėra tyčinės, jos skirtos tam, kad visiems būtų smagiau. Lygiai taip pat galvoja ir daugelis mokinių laidydami replikas ir tuo pačiu juokindami visą klasę. Kiekvienoje klasėje rasime aštrialiežuvių, kurie sugeba humorą sumaišyti su patyčiomis taip, jog linksma visiems, net ir tam iš kurio juokiamasi, nors žinoma, dažniau susimaišo gaunasi klaidingos proporcijos ir mišinyje atsiranda daugiau patyčių, tuomet jau linksma nebe visiems.
Mokiniai nejaučia skirtumo, jei galima tyčiotis iš blondinių, tai kodėl negalima tyčiotis iš klasioko Martyno? Ir ką mes galėtume paaiškinti tokiam mokiniui? Iš blondinių juoktis galima, nes visi supranta, jog tai daroma netyčia, o iš Martyno juoktis negalima, nes tai daroma tyčia? Bet galbūt Martynas dėl pajuokavimų visiškai neįsižeidžia, o jo šviesiaplaukė klasiokė  klausydama anekdotų apie blondines visuomet jaučiasi nejaukiai. Taigi iš Martyno juokiasi, bet jis jaučiasi puikiai, o iš klasiokės nesijuokia, bet ji jaučiasi nejaukiai. Visiška painiava.

Kodėl prie kai kurių vaikų yra kabinėjamasi? Dėl to, jog jie nemoka apsiginti žodžiu. Ar kada atkreipėte dėmesį iš ko žmonės juokiasi? Ar jie juokiasi iš kitų žmonių protingumo? Ar jie juokiasi iš kitų drąsos ar išminties? Ar mes juokiamės iš kitų gerumo ir gerų darbų?
Ne, mes juokiamės iš kvailų situacijų, žmonių silpnybių, mes juokiamės iš tų, kurie elgiasi kvailai. Juokiamės kuomet kiti sutrinka, pasimeta, kuomet jie yra nerangūs ir elgiasi tragiškai. Prisiminkime apie ką yra anekdotai. Vienos tautos juokiasi iš kitų, kiti juokiasi iš Petriuko, treti iš ežiuko, ketvirti iš Chako Norriso, o penkti iš čiukčių (ko gero net patys čiukčiai nežino kiek anekdotų apie juos yra prikurta). Juokiamės iš gruzinų, vokiečių ir amerikiečių, juokiamės iš suvalkiečių ir uošvienių. Iš Knysliuko, Pukuotuko ir Kulverstuko. Juokiamės iš naujųjų rusų, sekretorių ir žydų.
Kaip atskirti kur yra riba? Kur yra humoras ir kur yra patyčios? Gerą humorą mes atskirti galime, tai humoras, kuomet niekas nėra įžeidžiamas, patyčias atskirti irgi galime, nes ten humoro nėra yra tik noras sumenkinti ir pažeminti kitą. Tačiau ką daryti kuomet humoras susimaišo su patyčiomis? Šis mišinys yra pats pavojingiausias, nes būtent jaunimas dažnai šį mišinį sumaišo netinkamomis proporcijomis. Jei tinkamai parenki proporcijas, tuomet toks humoras yra rimtas ginklas su kuriuo gali įveikti bet kokius priešininkus, nes tas kuris turi aštresnį liežuvį, visuomet susilaukia kitų dėmesio ir pagarbos. Tačiau jei šiame mišinyje padauginsi patyčių ir pasakysi kažką skaudaus ir grubaus, publika nuo tavęs nusisuks.

Taigi išmokti juokauti yra viena, o išmokti juokauti greitai ir taikliai bei sugebėti kandžiai reaguoti į replikas yra dar aukštesnis pilotažas. Ir tam, kad šiuos įgūdžius išugdyti dienos ar savaitės tikrai neužteks.

Humoro esmė yra ta, jog mums smagu kuomet kiti žmonės elgiasi kvailai. Jei dažnai juokiesi iš kitų žmonių,  leisk paklausti. Jei tau galima juoktis iš kitų, kodėl kitiems negalima juoktis iš tavęs? Tu gali sakyti, bet aš nesu kvailas ir nesielgiu kvailai. Bet mes visi kartais pasirodome kvailai ir keistai, niekas nėra tobulas. Kiekvienas turi kažką tokio iš ko kiti gali pasijuokti.

Yra žmonių, kurie nori būti tobuli, bet noras būti tobulu virsta kančia ir skausmu. Štai kodėl kitiems taip lengva tokius žmones nuliūdinti. Viskas ką jie turi padaryti tai atkreipti dėmesį į trūkumus ir jie pašėlsta. Štai kas atrodo kvailai ir juokingai. Ne žmogaus trūkumai yra juokingi, nes visi jų turi, o žmogaus elgesys maskuojant savo akivaizdžius trūkumus yra juokingas. Ar teko matyti gerokai pliktelėjusi vyrą, kuris savo likusiais plaukais stengiasi uždengti plikę? Atrodo juokingai? Taip. Lygiai taip pat mums juokingai atrodo visi kurie dėl menkiausio žodžio įsižeidžia ir stengiasi parodyti, jog jie jokių trūkumų neturi. Tokie vaikai dažnai susilaukia tokio klasiokų dėmesio, kurio galbūt nenorėtų susilaukti. Taigi gyvenime susidursime ir su humorų ir su humoru sumaišytu su patyčiomis, svarbiausia suprasti, kas yra kas, ugdyti humoro jausmą, išmokti nekreipti dėmesio, o kartais mokėti pasijuokti ir iš savęs.

Aivaras Pranarauskas
Jei ši tema domina parsisiųskite ir perskaitykite knygą „Kiekvienas skirtingas. Kiekvienas reikalingas“ spauskite nuorodą esančią žemiau
Knyga_Kiekvienas skirtingas. Kiekvienas reikalingas_Pranarauskas

Parašykite komentarą