Šviesios mintys padeda pabusti

#Tora nežydams – Yosef Kahaneman: litvakiškas judaizmas spėjo persikelti į Izraelį

Paskutinis didžiųjų litvakų rabių eilėje – Yosef Kahaneman (1886-1969). Jis labai retai cituojamas kaip judėjiškas autorius, tačiau atliko neįkainuojamą darbą prieš pat Katastrofą perkėlęs vieną iš litvakiško judaizmo centrų į Izraelį.

Gimė Kuliuose, vaikystėje lankė Plungės ješyvą, kur jį mokė Simchos Zisselio mokinys Chaimas Icchakas Blochas. Vėliau, būdamas keturiolikos, perėjo į Telšių ješyvą, kur jo talentą pastebėjo kitas buvęs Zisselio studentas – Eliezeris Gordonas. Po to trejus metus studijavo pas Chofetz Chaimą Rodūnėje.

Jis labiau pasižymėjo ne kaip intelektualas, o kaip vadybininkas, jam ypač sekdavosi savo iniciatyvoms pritraukti pinigus. 1919 m. paskiriamas Panevėžio rabiu. Ten įsteigė tris ješyvas ir našlaičių namus. Buvo netgi išrinktas į Lietuvos seimą.

Kau jau minėjau, didžiausias Yosefo Kahanemano nuopelnas – sugebėjo išsaugoti vieną iš litvakiško talmudizmo centrų. 1940 m. kartus su keliais pagrindiniais kolegomis persikėlė į Palestiną. 1944 m. ortodoksų mieste Bnei Brake įkūrė Ponevezh ješyvą. Šiandien Izraelyje ji turi maždaug 1000 studentų ir yra svarbiausias litvakiško judaizmo centras pasaulyje. Man teko ten lankytis. Pribloškė dydis: pastatas gal pusantro karto didesnis už Lietuvos prezidentūrą.

O jeigu norite litvakišką judaizmą patirti betarpiškai, rekomenduočiau aishaudio com, ten susiraskite Noah Weinberg paskaitas.

Tuo pasakojimas apie didžiuosius litvakų rabius baigiasi. Yra ir įspūdingų pasaulietinių litvakų pasiekimų: tai visų pirma būtų Eliezeris ben Jehuda, atgaivinęs hebrajų kalbą Izraelyje; trečiojo dešimtmečio viduryje Vilniuje įsteigiamas YIVO – pasaulinis jidiš kalbos ir kultūros centras. Vilnius tampa jidiš kultūros centru, o litvakiškas jidiš dialektas – šios kalbos etalonu. Dar yra įspūdingas pasakojimas apie litvakų dalininkus, iš kurių garsiausias yra Markas Šagalas. Taip pat dera susipažinti su geriausiu XX a. smuikininku Jaša Heifecu, kilusiu iš Vilniaus.

Politikoje garsiausi litvakai yra Menachemas Beginas, kuris sugebėjo sudaryti taikos sutartį su Egiptu; Šimonas Peresas – pasižymėjęs karo vadas, po to gynybos ministras, galiausiai Izraelio prezidentas; taip pat ir dabartinis ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu.

Apie minėtus politikus daugiausia sužinosite paskaitę G.Drukteinio knygą „Izraelis, žydų valstybė“. Pasakojimą apie tai, kaip Vilnius tapo pasauliniu jidiš kultūros centru įmetu į komentarą.

http://www.yivoencyclopedia.org/article.aspx/YIVO

Aurimas Guoga
Facebook grupė „Judaizmas nežydams“

Komentarai uždrausti.