404 Labdara – mūsų vertybių saugiklis - Success.lt - seminarai Vilniuje. Audio knygos ir saviugdos straipsniai. - Success.lt – seminarai Vilniuje. Audio knygos ir saviugdos straipsniai.

Šviesios mintys padeda pabusti

Labdara – mūsų vertybių saugiklis

Greičiausiai jau šimtą kartų girdėjote, jog reikėtų dalį pajamų skirti labdarai. Taip pat girdėjote, jog turtingas yra tas kuris moka dalintis ir t.t. Aš noriu pasidalinti savo asmenine įžvalga apie labdarą. Daug kartų esu minėjes, jog piniguose mažai logikos ir pinigų vertė nuolat kinta. Kilo įtampa tolimuosiuose rytuose ir pakilo benzino kaina artimojoje degalineje. Dažniausiai neįvyksta nieko konkretaus, pasikeičia nuotaikos, oras, politinė situacija, tačiau naftos vertė keičiasi. Taip pat ir akcijų, nekilnojamojo turto rinkos ir kitų verslų sėkmė yra įtakojama žmonių lūkesčių, baimių, gandų ir daugelio kitų irracionalių faktorių.

Pinigų vertė kinta priklausomai nuo to kaip kinta žmogaus mintys, emocijos, situacijos vertinimas. Pinigų mistiškumas ir plaukia iš to, jog jie lyg atspindi materialųjį pasaulį, kuriame galioja aiškūs fizikos dėsniai ir norisi tokius pačius aiškius dėsnius turėti pinigams, tačiau lygiai taip pat pinigai atspindi net žmonių nuotaikas, kur jokios logikos iš aiškių dėsnių nėra.

Labdara keičia pinigų vertę. Kuomet duodate pinigus tam, kuriam jų reikia labiau, pinigų vertė keičiasi, nes duodančiojo ir priimančiojo vertinimo masteliai yra skirtingi. 1 lt man ir 1 lt tam, kuriam jo reikia turi visiškai skirtingą vertę. Ta vertė gali skirtis mažiausiai 5, 10, 20 kartų. Tam, kuriam reikia lito, to lito vertė yra tokia pati kokią man pvz. 10 litų vertė. Taigi aš duodu vieną litą labdarai, bet to lito poveikis yra 10 kartų didesnis. Gal kažkas už tą 1 litą nusipirks duonos ir turės ką pavalgyti. Tas litas gali būti išsigelbėjimas nuo alkanos dienos, o kitam visiška smulkmena. Taigi duodami 1 lt, mes kažkam galbūt sukuriame 10 lt vertę, nes gaunančiajam 1 litas 10 kartų vertingesnis negu duodančiajam. Kuomet kitą kartą duosite litą į ištiestą ranką pagalvokite apie tai, jog jūs duodate ne litą, jūs duodate 10 litų.

Kita priežastis dėl ko turėtume užsiimti labdara, tai mūsų vertybių stiprinimas. Kiekvienas litas, kiekviena pastanga paaukota kitam žmogui stiprina mūsų vertybes. Vertybes šiais laikas griauna korupcija, o korupcija kyla iš neteisingų įsitikinimų ir žemesnio lygmens emocijų (pvz. godumas, nesaugumo jausmas). Neteisingas įsitikinimas gali būti toks ”man reikia prikaupti pinigų užsienio sąskaitose ir tik tada mano ateitis bus saugi”, žmogus šventai įsitikinęs, jog tik saugiai padėtos santaupos yra jo saugaus gyvenimo garantas ir jei jis papuls į kokią bėdą, pinigai jam padės. Tai sukuria užburtą ratą, kuomet žmonės tampa vis didesniais indvidualistais, pamiršta vertybes, tolsta vieni nuo kitų, svetimėja ir toks įsitikinimas virsta realybe. Tikrai, patekus į bėda nėra kas padeda.

Kaip situaciją sprendžia labdara? Ji visuomenėje stiprina įsitikinimą, jog patekusiam į bėda visuomenė padės. Tad jei žinai, jog bėdos atveju sulauksi pagalbos, tau nebereikia pažeidinėti įstatymų ir visais įmanomais būdais kaupti santaupas. Visi bijo susirgti sunkia liga, gaisro ar kitokios nelaimės, bet mūsų saugumo garantas turėtų būti ne pinigai, pinigai gali imti ir prarasti savo vertę. Mūsų saugumo garantas turėtų būti kitų žmonių parama. Turime stiprinti tradiciją padėti vieni kitiems, tradiciją užsiimti labdara, tik taip galėsime iš tikrųjų jausti saugūs gyvendami vieni šalia kitų.

Aivaras Pranarauskas

Parašykite komentarą