
|
Kaip turėti daugiau energijos? 4 energijos rūšys
Dabar truputis psichologijos iš mano laiko valdymo seminaro. Noriu šiek tiek papasakoti apie žmogaus energiją ir kokią svarbią vietą tame vaidina prasmė. Visi mes norime turėti daugiau energijos ir nuveikti daugiau darbų, dėl to mes geriame kavą, sportuojame, sveikai maitinamės, atsisakome žalingų įpročių, stengiamės gerai išsimiegoti ir visa tai darome tam, kad turėtume daugiau energijos. Energija susideda iš 4 dalių: tai fizinė energija, emocinė, dėmesio ir prasmės energija. Fizinė energija priklauso nuo mūsų amžiaus, miego, mitybos, vitaminų, sveikatos. Esame sveiki turime energijos, susirgome nėra energijos. Emocinė energija tai su kokia nuotaika ateiname į darbą, jei ateisime su bloga nuotaika, patyrę stresą, turėdami emocinių sunkumų, tai labai vangiai dirbsime. Ir atvirkščiai, jei mūsų nuotaika yra gera, jaučiamės optimistiškai, imamės noriai darbų mūsų produktyvumas daug didesnis.
Emocijos nuspalvina dieną, paveikia santykius su kitais žmonėmis, nes emocijos labai užkrečiamos ir persiduoda kitiems žmonėms, užtenka viršininkui ateiti į darbą slogios nuotaikos ir tas slogumas labai greitai persiduoda visam kolektyvui. Arba užtenka kolektyve vieno pesimisto kuris kartoja, jog niekas nepavyks ir tai iškart visiems numuša ūpą dirbti.
Trečioji energijos rūšis tai mūsų gebėjimas išlaikyti dėmesį ir koncentraciją. Jei mes nuolat blaškomės ir šokinėjame nuo vieno darbo prie kito, tai išblaško ir mūsų energiją. Tam, kad galėtume panaudoti savo intelektą, mes pirmiausia jį turime suvaldyti ir nukreipti į darbą, o tai padaryti kartais nėra taip paprasta. Mūsų dėmesys gali būti kaip švyturio šviesa, kuri vis sukasi ir sukasi ir šviečia į visas puses, mums ir tas įdomu ir tas įdomu ir anas įdomu, visur puolame daug pradedame ir nieko neužbaigiame. Nuo šios problemos kenčia ir labai protingi žmonės, tad norint maksimaliai panaudoti savo intelektą, reikia ugdyti dėmesio energiją, savidisciplinos energiją.
Jei švyturio šviesą suglaustumėte į mažytį mažytį lazerio spindulėlį, tai su lazeriu galėtumėte pjaustyti net metalą, kitais žodžiais tariant gebėdami maksimaliai sukaupti ilgam laikui savo dėmesį su šio dėmesio energija, galite nuveikti net pačius didžiausius darbus. Yra geras posakis, kurio autoriaus deja neprisiminsiu, skamba taip sėkmė tai yra tikslo pastovumas. Tačiau ar mums sekasi būti pastoviai, ir turėkite omenyje, jog kuo didesnis tikslas, tuo dagiau to pastovumo reikia ir tuo daugiau dėmesio energijos reikia.
4 energijos sudedamoji, tai prasmės energija. Tai ką darome turi turėti prasmę, kuo daugiau prasmės, tuo daugiau energijos mes jaučiame. Jei paauglio paprašysite išsiurbti kilimą jis sakys, „nu mama“, gal nereikia, gi siurbėm prieš Kalėdas, net jei po ilgų įkalbinėjimų jis tą siurblį atsineš ir siurbs, atrodys, jog jis iš paskutiniųjų jėgų daro tą darbą ir tuo kris ant žemės nuo nuovargio.
Kodėl jis neturi energijos tokiam paprastam darbui atlikti, nes nemato prasmės? Tai kas prasminga mamai, nebūtinai yra prasminga paaugliui. Ir atvirkščiai paauglys bus pasiruošęs važiuoti per visą Lietuvą ir tris naktis būti be miego savanoriaudamas kokiame muzikos festivalyje ir tam energijos jis tikrai turės, o jei bandys į festivalį pakviesti mamą, ką jam atsakys mama? „Oi vaikeli, neturiu aš energijos tokioms kelionėms.“ Taigi ten kur matome prasmę mums iškart atsiranda energijos, nematome prasmės nusvyra rankos ir neturime energijos. Yra žmonių kurie eina į darbą ir nelabai ką ten nuveikia, nes savo darbe nemato prasmės ir yra įvairių visuomeninių organizacijų aktyvistų, kurie negauna jokio atlygio už savo darbą, bet aktyviai kiekvieną savaitę savo veiklai sugaišta valandų valandas, nes tiesiog mato prasmę ir automatiškai turi energijos tiems darbams atlikti. Taigi atsiminkite šį svarbų dalyką, jei kažkokioje veikloje matote prasmę, jūs automatiškai turėsite energijos toms veikloms atlikti, kad ir kaip sunkiai gal iš pat pradžių tai atrodytų.
O dabar įdomiausioji dalis, šiose keturiose energijos dalyse yra tam tikra matematika. Kaip jau supratote yra pageidautina, jog būtų visos keturios dalys: fizinė energija, emocinė energija, dėmesio energija ir prasmės energija. Kiekvienos jų kiekį galite įvertinti 10 balų sistemoje. Tarkime įsivertinote, jog fizinė 7, emocinė 8, dėmesio 5, prasmės 6 balai. Šiuos skaičius galite sudauginti, kuo balų daugiau, tuo geriau, galite karts nuo karto šį dalyką sau įsivertinti ir pasižiūrėti kaip kinta galutinis skaičius. Kadangi tarp šių 4 skaičių yra daugyba, kas atsitiktų, jei vietoje vieno jų parašytume 0? Galutinis rezultatas irgi būtų nulis, nepaisant to, jog kitos 3 energijos dalys įvertintos 10 balų. Jei fizinė sveikata yra 0, pavyzdžiui užpuolė gripas ir kankinatės su 40 laipsnių temperatūra, kitur gali būti kažkiek balų, bet jei yra nors vienas nulis, tai galutinis atsakymas bus 0, nesate darbingas.
Jei patyrėte didžiulį stresą ir emocijos labai blogos, gal susirgote depresija, prie emocijų 0 ir galutinis skaičius nulis, nesate darbingas. Jei nesugebate sukaupti dėmesio, esate išsiblaškęs, viską pamirštate ir negalite prie užduoties nusėdėti net 10 minučių, darbingumas irgi gali būti 0. ir prasmė, jei kažkokioje veikloje nematote visiškai prasmės, nusvirusios rankos, to dalyko net nesiimsite daryti, vėl užtenka vieno 0 ir galutinis rezultatas nulis.
Aivaras Pranarauskas
p.s. daug panašių patarimų galima rasti audio knygoje „Plastinė operacija charakteriui“