Šviesios mintys padeda pabusti

Kas yra gaivalas?

Man pasirodė labai naudingas naujas apibūdinimas, kurį pateikė G.Sviderskytė – gaivalas. Gaivalas – tai viską iš eilės neigiantis, plūstantis nekritiškas protas. Gaivalo užtenka ir kairėje, ir dešinėje. Pastarasis incidentas gėjų parade parodė, kad gaivalo pakanka ir vertybių gynėjų gretose.
 
Šio gaivalo motina gimtoji – ta pati krikščionybė, kurią daugelis laiko mūsų didžiausia viltimi. Kai religija iracionali, nereikia stebėtis, kad ir žmonių elgesys ne pernelyg protingas. Krikščionybė dėl savo teisumo nediskutuoja. Ji savo teisybės neįrodinėja. Ji tik pasikliauna savo teise kalbėti D-vo vardu. Ar turi tam įgaliojimus, tą ji atsisako aptarti.

Turime du pedofilų skandalus. Vienas teisėsaugoje, o kitas – bažnyčioje. Pasaulietinis skandalas sulaukia griežto ir nedviprasmiško tautos pasmerkimo, o bažnytinis… Čia tauta dvejoja. Vieni bijo savo nuomonę išsakyti, kiti teisina, kad ten tokių tik vienas kitas.

Todėl Lietuvai dabar svarbiausia sąžiningai audituoti savo vertybes. Padaryti inventorizaciją. Inventorizacijos metu fiksuojama esama padėtis. Vienoje pusėje susidėti tai, kuo mes tikime, o kitoje – įrodymus šiems įsitikinimams paremti. Tada sugretinsime vieną pusę su kita ir aiškiai pamatysime, kas, kaip ir kodėl.

Tai kiekvieno suaugusio žmogaus atsakomybė sužinoti, ką tau būtina sužinoti. Kai pakankamai pakelsi savo gyvenimišką kompetenciją, gyvenimas tau pradės sektis. Tuo nesunku įsitikinti – patys kompetitingiausi niekad nebadauja ir be užsakymų nesėdi. Kodėl sėkmingos gyvensenos srityje turėtų būti kitaip?

Būkite atidūs sąvokoms. Sąvokas taip pat būtina audituoti. Nesėkmingas žmogus pasaulį mato aukštyn kojomis. Jis, pavyzdžiui, savo nuodą žudiką laiko savo viltimi motina ir jam tarnauja. Todėl kai susitinka sėkmingas ir nesėkmingas žmonės, jie nesusišneka. Liaudiškai kalbant, vienas apie ratus, o kitas – apie batus. Taip yra dėl to, kad bent vienas pasaulį mato labiau iškreiptai nei kitas.

Bet grįžkime prie gaivalo. Jei jau propaguoju sąvoką, tai reikia ir apibrėžti, kas tai yra. Gaivalas – tai tiesa, paremta vien emocijomis. Intelektinis nesąžiningumas. Aklas savo vertybių teigimas atsisakant pažvelgti į faktus, prieštaraujančius savo „tiesai“. Tai „žinojimas“, paremtas troškimu tikėti, kad taip ir būtų. Tai savęs apgaudinėjimas tikintis, kad ši apgaulė gal kaip nors tau padės.

Štai kodėl gaivalo atstovus galima priskirti prie narkomanų. Jų priklausomybė – tai priklausomybė nuo iliuzijų. Iliuzija tarnauja kaip užuovėja, leidžianti nesikeisti ir negyventi kaip to reikalauja aplinkybės. Iliuzijos garbintojas meldžiasi savo stabui ir viliasi, kad šis jam padės. Tačiau nebylūs stabai tik vaizduoja, kad padeda. Iš tiesų jie siurbia savo garbintojo gyvenimą ir iš jo išsityčioja. Jie savo pasekėją kankina kaip sukčius, viliojantis iš lengvatikio pinigus. Kuo labiau pasitiki sukčiumi, tuo skaudžiau nukentėsi.

Vienintelis dievas, kuris padeda, yra tiesa. Taip, jis pareikalaus aukų, tačiau tai sėkminga investicija. Aklai atsidavę tiesai jūs nepražūsite, nors iš pradžių taip visada atrodo. Gyvenimas įgaus ryškesnių spalvų, taps aiškesnis, kryptingesnis ir lengviau valdomas. Nors šiandien tai dar nėra populiaru, pastatę savo gyvenimą ant tiesos jūs būsite su tais nedaugeliu, kurių nepaskandins likimo audros.

Parašykite komentarą