
|
Praktiniai patarimai investuojantiems į akcijas
Investavimas į akcijas – užsiėmimas, reikalaujantis tiek protinių, tiek psichologinių sugebėjimų. Pradėjau investuoti dar 1996m., turėdamas didelį norą ir mažai praktinių žinių. Taigi, dariau klaidų ir iš jų mokiausi, ieškojau savo investavimo strategijos.
Jeigu galvojate apie investavimą į akcijas, noriu pateikti kelis patarimus, kurie, tikiuosi, padės Jums išvengti daugelio klaidų.
Svarbiausia – sprendimus priimkite patys. Žinoma, prieš perkant akcijų, naudinga pasiklausti maklerių ar kitų profesionalų patarimų, tačiau sprendimą turite priimti Jūs pats – tik tokiu atveju mokysitės ir tobulėsite kaip investuotojas. Galiu papasakoti ne vieną atvejį, kai paklausęs maklerio patyriau nuostolį, tuo tarpu geriausius investicinius sprendimus priėmiau pats.
Geras pavyzdys buvo Lietuvos telekomo pirminis viešasis akcijų platinimas (angl. IPO), į kurį aš žiūrėjau skeptiškai, labai jau didelis buvo ažiotažas. Tuomet makleris prikalbino mane nusipirkti akcijų, nes tai “labai gera investicija”. Viskas baigėsi tuo, kad turėjau parduoti akcijas – jų kaina krito nesustodama, iš viso daugiau nei keturis kartus.
Investuokite tik laisvas lėšas, kurias galite patikėti ilgam – 5 metam ir daugiau. Niekas nežino, kada rinkos pasuks žemyn (taip pat ir aukštyn) – jeigu Jums greitai reikės parduoti investicijas, galite patirti nuostolių.
Pasirinkite savo investavimo strategiją – norite investuoti ir laikyti (investavimas), ar pirkti-parduoti (spekuliacija). Jeigu pasirinkote pastarąją strategiją, toliau galite nebeskaityti, nes šios taisyklės skirtos investavimui.
Nepasiduokite emocijoms: neinvestuokite vien todėl, kad akcijos kaina kyla ir neparduokite tik todėl, kad kaina krenta. Tai neracionalus elgesys, besiremiantis „bandos jausmu“ – taip investuodami dažniausiai prarasite pinigus.
Apsibrėžkite, kokios grąžos tikitės. Turėkite omeny, kad kuo didesnė grąža, tuo didesnė rizika. Pagal savo toleranciją rizikai pasirinkite investicijas.
Diversifikuokite savo investicijas. Priklausomai nuo patirties, rekomenduočiau investuoti į 5-10 akcijų, bent 3 skirtingų sektorių. Tačiau neperlenkite lazdos – kuo labiau diversifikuosite, tuo labiau vidutinę grąžą gausite.
Investuokite į tai, ką suprantate. Tai liečia tiek regioną, tiek sektorių, tiek ir įmones. Pavyzdžiui, nerekomenduoju investuoti rinkose, apie kurias turite mažai informacijos ir negalite sekti naujienų.
Biržoje kilimą visada keičia nuosmukis ir atvirkščiai, todėl būkite pesimistas kylančiose ir optimistas krentančiose rinkose. Po kiekvieno akcijų rinkų kritimo sekė dar didesnis kilimas, todėl smukusioje rinkoje yra didžiausia galimybė uždirbti. Šiuo metu daug diskutuojama, kur toliau pasuks rinkos. Bet niekas nežino teisingo atsakymo, todėl rinkos kritimas man – galimybė pirkti. Išimtis būtų, jeigu to regiono, į kurį investuojama, ekonominė situacija labai pablogėtų, prasidėtų stagnacija. Pavyzdžiui, 2006m. vasarą akcijų kainos buvo labai kritusios po 9 mėn. besitęsiančios krizės, todėl nusprendžiau kad reikia rasti lėšų investavimui. Pardaviau nekilnojamąjį turtą ir gautas lėšas investavau į akcijas, kurios greitai pradėjo kilti.
Prieš pirkdami akcijų, surinkite kuo daugiau informacijos apie įmonę. Akcijų pasirinkimas yra didelis – investuokite tik į geriausias ir perspektyviausias įmones. Investuokite į įmonę, kurios akcijos yra neįvertintos. Tam reikia patirties, siūlau naudoti fundamentalią palyginamąją įmonių analizę, santykinius rodiklius lyginant su augimo perspektyvomis.
Nusipirkę akcijų, jas laikykite tol, kol įmonė rodo gerus rezultatus ir akcija nėra pervertinta. Dažnai paplitusi klaida – akcijos parduodamos per anksti, tarkim uždirbus 20%, o vėliau jas tenka nupirkti aukštesne kaina. Lietuvoje yra ne viena akcija, kurios kaina per 5 paskutinius metus pakilo keliasdešimt kartų, reikia tik duoti laiko. Kartais nereikia ir ilgai laukti: pavyzdžiui, 2006m. spalio mėn. įvyko Olympic Entertainment Group (OEG) pirminis akcijų platinimas, kaina buvo apie 4,6Eur. Per nepilnus keturis mėnesius kaina pakilo iki 12Eur, t.y. 160%. Jeigu įmonės rezultatai nepateisina lūkesčių, akcijas nedelsiant parduokite. Ir ne taip svarbu – su pelnu ar su nuostoliu, juk gautas lėšas galėsite investuoti naudingiau.
Jeigu matote, kad rinkoje susiformavo kainų burbulas, akcijas parduokite. Šiuo atveju galima tikėtis ne šiaip korekcijos, o stipraus kritimo, galbūt ilgalaikės “meškų” rinkos. Akcijų burbulo požymiai būtų šie: staigus ir visuotinis akcijų kainų kilimas, kai visi perka viską ir vyrauja euforija, be to, neįprastai aukštas vidutinis akcijų kainos ir pelno santykis P/E.
Tokia situacija buvo Lietuvoje 2005m. spalio mėnesį, vėliau sekė 9 mėn. kritimas -30%; taip pat 2007m. vasario mėn. Estijoje, kai per 1mėn. kainos krito virš 20%. Kalbant apie pastarąją korekciją Estijoje, burbulas buvo akivaizdus, vidutinis P/E rodiklis (kainos ir pelno santykis) siekė 30. Tada pardaviau turimas akcijas Estijoje, nors įmonių rezultatai ir buvo geri, vėliau nupirkau jas mažesne kaina. Taigi, ne visada išeina akcijas laikyti tiek, kiek norisi, situacija rinkoje kartais padiktuoja sprendimus.
Investavimas į akcijas – rimtas užsiėmimas, reikalaujantis nemažai laiko ir pastangų, tačiau vienąkart pradėjus ir pamačius rezultatus, nesinori sustoti.
Aldas Pipinys
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.