Šviesios mintys padeda pabusti

IV DALIS. Investavimas

Jeigu mes sutaupome bent 10% savo pajamų ar jau turime santaupų, galime pradėti investuoti, tai yra leisti pinigams uždirbti pinigus. Ir nesvarbu, jeigu pradinės sumos nedidelės.

Tarkime, sutaupome viso labo 100Lt per mėnesį. Kad sumos būtų didesnės, investuojame kas tris mėnesius po 300Lt. Per 30 metų tokiu būdu investuotume 36000Lt. Jeigu mums pavyktų investuoti su 20% metine grąža, kaip manote, kokią sumą turėtume po 30 metų? Nei daug, nei mažai – virš 2 milijonų litų! Taip yra dėl to, kad visas pelnas reinvestuojamas – pradinė suma uždirbo palūkanas, šios palūkanos uždirbo kitas ir taip toliau. Tai vadinama sudėtinių procentų galia.

Galutinė suma priklauso nuo pastoviai investuojamos sumos (mūsų atveju 100Lt), nuo investicijų grąžos (20%) ir nuo laikotarpio (30 metų). Visi šie dydžiai vienodai svarbūs. Svarbu investuoti kuo didesnę sumą, siekti didesnės grąžos ir laikytis savo plano kuo ilgiau.

Kaip pasirinkti tinkamas investicijas – kad rizika būtų maža, o pelnas kuo didesnis?
Deja, šiam pasaulyje taip jau yra, kad kuo didesnio atlygio norime, tuo didesnė rizika. Tai galioja tiek investicijoms, tiek bet kokiai kitai veiklai. Kiekvienas iš mūsų galime prisiimti skirtingą riziką – tai vadinama tolerancijai rizikai. O nuo to priklauso, kokias investicijas pasirinksime – rizikingesnes ar labgiau konservatyvias. Bendrai paėmus, tolerancija rizikai priklauso nuo amžiaus – kuo jaunesnis žmogus, tuo didesnę riziką jis gali prisiimti, ir atvirkščiai.

Daugumai žmonių, kurie gali prisiimti vidutinę ir aukštesnę riziką, rekomenduočiau investuoti į akcijų fondus. Akcijų fondai – tai investuotojų patikėti pinigai, kuriuos profesionalūs fondų valdytojai investuoja į daugelio įmonių akcijas, dažniausiai pagal regionus. Pasirenkant akcijų fondą, pirmiausia reiktų pasirinkti investavimo regioną, dėl to vertėtų pasikonsultuoti su specialistais. Reikia turėti omeny, kad investuodami į besivystančius regionus, galime tikėtis didesnės grąžos, bet rizika taip pat didesnė. Pasirenkant konkretų fondą, reiktų pasižiūrėti, kokia jo istorinė grąža kuo ilgesniu laikotarpiu, taip pat įvertinti riziką. Riziką nusako standartinis nuokrypis, kuris parodo, kaip stipriai svyruoja fondo pelningumas. Šiuos duomenis galima surasti fondo aprašyme arba paklausti finansų specialistų.

Investuodami į akcijų fondus, turėtume tikėtis bent 10% grąžos už prisiimamą riziką. 10% – tai akcijų rinkų vidutinė istorinė grąža. Geri fondai ir investuotojai pasiekia  didesnes grąžas. Pavyzdžiui, antro pagal turtą žmogaus Voreno Bafito vidutinė metinė grąža buvo 23-25%.

Investuojant į akcijų fondus, pinigus reikėtų patikėti ilgam, ne mažiau 5-ių metų. Jeigu Jums reikės investuotų pinigų, tarkim, po metų, tai esant kritimui akcijų rinkose (ką mes ir turime šiuo metu), galite patirti nuostolių. Bendrai paėmus, kuo ilgesnis laikotarpis, tuo mažesnė rizika.

Taip pat siūlau investuoti, ypač didesnes sumas, ne vienoje šalyje ir net ne viename regione – tokiu būdu sumažiname riziką. Dar vienas patarimas – neverta šokinėti iš vieno fondo į kitą, stengiantis “pagauti bangas”. Vienąkart Jums gali pavykti, kitą kartą ne, o dėl pirkimo mokesčių patirsite nuostolių.

Mažesnės rizikos investicijos būtų obligacijos ir obligacijų fondai – deja, jų grąžos nedidelės, o esant dabartinei infliacijai jos faktiškai nieko neuždirbtų.

Tačiau yra sprendimas ir norintiems mažesnės rizikos nei akcijų fondai, bet didesnės tikėtinos grąžos nei obligacijos – tai su akcijom susietos obligacijos (SASO). SASO garantuoja, kad bus išmokėta nominali investuota suma, bet kartu galima neblogai uždirbti, jeigu akcijų kainos investuojamose rinkose kils.

Deja, investicijų pasaulis yra per daug platus ir sudėtingas, kad galima būtų viską sutalpinti trumpame naujienlaiškyje. Prieš investuojant, siūlau pasikalbėti su profesionalais, apsilankyti Jums aktualiame seminare ar konferencijoje.

Aldas Pipinys
“Sėkminga investicija”

Parašykite komentarą