Sėkmei ribų nėra

Sveikas žmogus „Atmintį galima sustiprinti“

Atmintis saugo ir atnaujina žmogaus smegenų informaciją. Žmogaus
atmintis iš prigimties nėra tobula, ji silpsta, tačiau yra nemažai
būdų, kaip ją sustiprinti.

Trumpalaikei atminčiai lavinti svarbu aktyvus duomenų kartojimas. Norint įsiminti reikiamą informaciją, reikėtų ją perskaityti, išgirsti bei pačiam pakartoti. Tuo tarpu ilgalaikei atminčiai vien mechaninio kartojimo nepakanka. Lemiamą reikšmę turi prasminis naujos informacijos aiškinimas, ryšių tarp jos ir to, kas žmogui jau žinoma, nustatymas.

Paprasčiausiais atminties lavinimo būdas, ypač naudingas vaikams, žaidimai, kurių metu tenka atsiminti ir išvardinti trumpai matytus daiktus.

Protinei veiklai skatinti būtina tinkama mityba

Protinį darbą dirbantys žmonės turi valgyti visavertį maistą. Įrodyta, kad, organizmui badaujant, smegenys funkcionuoja tris kartus blogiau.

Yra maisto produktų, labai naudingų smegenims. Žuvų ir kitų jūros gėrybių reikėtų valgyti mažiausiai tris kartus per savaitę. Žuvų vertę lemia tai, kad jose yra 15-26 proc. baltymų, sudarytų iš 20 aminorūgščių, kurios labai svarbios smegenų ląstelių veiklai.

Galvos smegenų ląstelėms naudingi riešutai, ypač graikiniai. Jie yra vitamino E šaltinis (šis vitaminas atitolina ląstelių senėjimą). Antrąją vietą pagal naudingumą užima žemės riešutai. Juose gausu magnio, o jo reikia nerviniams impulsams perduoti.

Iš vaisių atmintį geriausiai stiprina bananai. Juose taip pat gausu magnio bei vitamino B6.

Labai vertingos ir datulės – kalio, fosforo, magnio bei lengvai pasisavinamos gliukozės šaltinis. Visa tai padeda smegenų veiklai.

Atmintį gerinti padeda raudonosios daržovės: saldžiosios paprikos, morkos, pomidorai bei ankštinės daržovės.

Taip pat naudingos visos uogos. Mėlynėse, braškėse, žemuogėse, juoduosiuose serbentuose gausu vitamino C ir medžiagų, stiprinančių smegenų ląstelių sieneles.

Įrodyta, kad protinei veiklai pagerinti naudingos kruopos, ypač rudieji ryžiai. Taip pat naudinga valgyti patiekalus iš avižinių, grikių, manų kruopų, nes jose daug vitamino B.

Iš pieno produktų geriausiai rinktis neriebią varškę. Joje yra lengvai pasisavinamų baltymų, būtino nervinėms ląstelėms lecitino, kalcio, vitamino B2.

Mėsoje gausu geležies, baltymų, vitamino B12. Jei trūksta geležies, pablogėja atmintis, sunku išlaikyti dėmesį.

Prieskonius atminčiai stiprinti rekomenduodavo jau senovės daktarai. Ypač gerai veikia cinamonas, imbieras, ciberžolės.

Mokslininkai nesutaria dėl kavos poveikio. Vieni tvirtina, kad tuo atveju, kai reikia dirbti ilgą ir daug protinių pastangų reikalaujantį darbą, kas valandą naudinga išgerti mažą nestiprios kavos puodelį, tuo tarpu kiti pataria jos išvis nevartoti.

Visuomet būtina pusryčiauti. Iš ryto smegenis reikia “parengti“ dienos darbui, kad būtų galima sukaupti reikalingą informaciją bei ją pritaikyti. Per pusryčius žmogus turėtų gauti ne mažiau kaip 35 proc. reikalingų dienos kalorijų.

Mokslininkai tvirtais faktais įrodė, kad atmintį gerina šalavijas. Medikų grupė tyrė 44 sveikus suaugusius asmenis, 18-37 metų amžiaus. Vieniems duota išgerti kapsulių su šalavijų aliejumi, o kitiems su saulėgrąžų aliejumi. Šalavijų ragavę savanoriai žodžių atsiminimo testą atliko akivaizdžiai geriau. Be to, rezultatai priklausė nuo dozės – geriausias poveikis atminčiai gautas vartojant vidutines šalavijų aliejaus dozes, mažesnės ir didesnės dozės tiriamuosius veikė silpniau.

Tinkamo preparato pasirinkimo galimybės – didelės

Nepasitikint vien tik natūraliais atminties stiprinimo metodais, galima pasirinkti specialią priemonę iš plataus smegenų veiklą gerinančių preparatų asortimento.

Atmintį gerinti padeda preparatai su ginkmedžio ekstraktu (Bilobil, Bio-Biloba, Bilosan, Gincosan ir kiti). Jų vartojant gerėja galvos smegenų kraujotaka, lengviau ir ilgesniam laikui įsimenama nauja informacija, pagerėja trumpalaikė atmintis.

Atminčiai stiprinti rekomenduotini ir aminorūgščių kompleksai (pvz., Super Memorex). Aminorūgštys perduoda informaciją iš vienos nervinės ląstelės į kitą. Šie preparatai padeda lengviau susikaupti, jų vartojant intensyvaus mokymosi ar darbo metu gerėja atmintis.

Reikia paminėti ir naujosios kartos nootropinį preparatą – pramiracetamą (Pramistar). Veiklioji vaisto medžiaga pramiracetamas gerina tiek greitą, tiek ilgalaikę atmintį ir palengvina naujos informacijos įsiminimą.

Atminties sutikimams gydyti gali būti skiriama vinpocetino (Vinpocetine Covex, Cavinton). Pastarųjų preparatų skirti gali tik gydytojas.

Gyd. Akvilė Norkutė
„Sveikas žmogus“

Atminties lavinimo audioknyga „Geniali atmintis“ gali pagerinti gebėjimą įsiminti mažiausiai tris kartus. Spauskite čia ir sužinokite daugiau.

1 komentaras

  1. darius sako:

    sveiki,norejau paklausti man 24 metai,,ir daznai jauciu kad labai daug ka pamirstu,,ir ilgai uztrunka ko isimenu kanors,,

    kas gal padetu? kokie vitaminai?aciu

Parašykite komentarą