Šviesios mintys padeda pabusti

Kaip pažaboti savo sapnus (naujas)

Košmaras kartodavosi kas keletą dienų: moteris sapnuodavo, kad prie namų slenksčio atsisveikina su savo vaiku. Šis žengia grindinio link, apsidairo į šalis, kad įsitikintų, jog yra saugus. Tačiau vaikui jau įžengus į gatvę nežinia iš kur pasirodo sunkvežimis. Persigandusi motina pabusdavo su ašaromis akyse. Pagaliau ji tvirtai nutarė pakeisti sapno scenarijų. Tuomet sapne ji imdavo vaiką už rankos ir saugiai pervesdavo per gatvę. Tai tikra istorija. Jauna mama, pakeitusi sapno eigą, buvo šeimos gydytojo, knygos „Miegas“ autoriaus J.Paulo Caldwello pacientė.

Sąmoningi sapnai…

Atrodytų, kad valdyti sapnuose kylančių vaizdinių neįmanoma. Tačiau, kaip teigia „Newsweek“, kai kurie žmonės gali kontroliuoti jų eigą. Šis reiškinys dar mažai ištirtas, tačiau jis egzistuoja. Taip tvirtina Šiaurės Karolinoje įsikūrusio miego sutrikimų centro neurologas daktaras Rodney Radtke.
Keista būsena, vadinama sąmoningu sapnu, žinoma jau nuo seno.

JAV Stanfordo universiteto mokslininkai atliko eksperimentą, įrodžiusį, kad sąmoningai sapnuoti įmanoma. O daugelį metų trukusių bandymų su savimi pačiais ir šimtais savanorių rezultatai parodė, kad kiekvienas iš mūsų gali kontroliuoti savo sapnus. Mokslininkai net sukūrė specialų prietaisą, pavadintą „NovaDream“, padėjusį siekti šio tikslo. Jo patikimumu turėjo progos įsitikinti pernai spalį Havajuose surengtos Miego tyrimo draugijos konferencijos dalyviai.

Mokslininkų teigimu, galimybė kontroliuoti sąmonę sapnuose gali padėti žmonėms, kenčiantiems nuo nakties košmarų. Juodi personažai ir įvairiausios pabaisos sapnuose mus lanko esant greitojo miego fazei. Šią fazę nustatyti lengva, nes tuo metu juda miegančiojo akių obuoliai. Mokslininkai taip pat nustato šią fazę tirdami smegenis magnetinio rezonanso metodu. Tuomet pastebimas padidėjęs už emocijas atsakingų smegenų sričių aktyvumas, ypač tose struktūrose, kurios vadinamos baimės ašimi. Esant šiai miego fazei jos veikia net aktyviau nei būdraujant.

Būtent todėl taip stipriai reaguojame į tai, ką sapnuojame, nors šie vaizdiniai dažniausiai nėra racionalūs ir neturi nieko bendra su realybe. Tuo pat metu po kakta esanti smegenų sritis, atsakinga už mūsų racionalų mąstymą, ilsisi. Tai paaiškina, kodėl sapnuose galime sutikti siaubingų keturgalvių ir dešimt kojų turinčių gyvių. Ilgą laiką buvo manoma, kad miegant mūsų sąmonė visiškai išsijungia.
Tačiau mokslininkai nustatė, kad yra kitaip: žmogus, esant greitojo miego fazei, gali turėti įtakos tam, kas vyksta sapne, ir netgi tai suvokti. Tą įrodė eksperimentas. Vieno savanorio buvo paprašyta užmigus sekti akimis prieš jas vedžiojamą pirštą. Elek-trografinio tyrimo rezultatai parodė, kaip tuo metu veikia eksperimento dalyvio smegenys. Visų nuostabai, akių raumenų elektrinio aktyvumo įrašai, padaryti esant greitojo miego fazei, parodė lėtus akių obuolių judesius. Jie buvo identiški tiems, kuriuos daro jau pabudęs pacientas, vedžiodamas akimis jam rodomą pirštą.

Jei miegas būtų būsena, kuriai esant mūsų sąmonė išsijungia, kaip miegantysis gali žinoti, kas tuo metu vyksta tikrovėje? Tyrėjai tai aiškina taip: nors esant greitojo miego fazei smegenų priekakčio sritis, atsakinga už loginį mąstymą ir atmintį, neveikia, tačiau lieka aktyvios kitos smegenų sritys -tos, kurios atsako už vaizdinius ir emocijas. Harvardo medicinos mokyklos psichologijos profesorius daktaras Matthew P.Walkeris sako, kad visą esmę atskleidžia pokakčio smegenų žievė.

Pasak jo, esant greitojo miego būsenai ji tam tikru metu būna tokia pat aktyvi, kaip ir būdraujant. Tokiais momentais miegantis žmogus sąmoningai suvokia savo sapną, tačiau nepabunda. „Esu įsitikinęs, kad per artimiausius penkerius metus tiksliai parodysime, kaip vyksta šis procesas“, – sako M.Walkeris.

Kas gali daryti įtaką sapnams

Kol kas aišku tik viena: tokių žmonių, kaip savo košmarus įveikusi jauna mama, yra nemažai. „Bandymų rezultatai rodo, kad sugebėjimą kontroliuoti savo sapnus turi žmonės, apdovanoti lakia vaizduote ar gebėjimu mintis paversti vaizdais“, – tvirtina daktarė Jayne Gackenbach iš Kanados Atabaskos universiteto.

Tokie žmonės, žiūrėdami į kokį nors įrenginį, vaizduotėje aiškiai mato, kaip veikia jo mažiausios detalės. Ir priešingai, iš nedidelių mozaikos dalelių sudėliodami visą vaizdą, jie jau iš anksto nuspėja, kaip atrodys visas paveikslas. Jei yra žmonių, natūraliai galinčių daryti įtaką savo sapnams, tai, mokslininkų teigimu, to gali išmokti ir kiti. Pavyzdys gali būti jogai. Sapnuose kylančius vaizdinius jie valdo naudodamiesi vadinamąja miego joga (milam). Užsiimantieji šios atmainos joga gali kurti sapnuose norimus vaizdinius ir keliauti, kur tik panorėję. Kad įgytume sąmoningo sapnavimo įgūdžių, nereikia valandas trunkančių meditacijų. Pasirodo, tam pakanka gana paprastų pratimų. Visų pirma reikia išmokti prisiminti savo sapnus. Prie lovos patariama laikyti sąsiuvinį ir rašymo priemonę. Vos pabudus ir dar neatmerkus akių patariama akimirką pagulėti ir pasistengti prisiminti smulkiausias nakties vaizdinių detales, o tuomet viską užrašyti. Rašant ypatingą dėmesį siūloma atkreipti į charakteringus dalykus, esančius už realybės ribų: tarkime, gebėjimą skraidyti, galimybę bendrauti su mirusiaisiais, važiavimą automobiliu vandens paviršiumi. „Newsweek“ teigimu, sapnų įsiminimas treniruoja sąmonę ir leidžia įsitikinti, kad juos galima kontroliuoti.

Pasaulis be neigiamų emocijų

Vienas paprasčiausių būdų mokytis sąmoningo sapnavimo yra savitaiga. Tai reiškia, kad einame miegoti tvirtai įsitikinę, jog galėsime kontroliuoti savo sapnus. Kartais vien to užtenka, kad galėtume pakeisti nakties vaizdinius. Kai tai neduoda rezultatų, galima išbandyti kitą metodą, vadinamą WBWT (angliškai „wake back to bed“).

Šio metodo esmė tokia: po kelių miego valandų pabundame, nemiegame maždaug valandą, o paskui vėl grįžtame į lovą, nusiteikę plėtoti kontroliuojamus sapnus. Palyginti su savitaiga, nutraukto miego ciklo metodas aštuonis kartus efektyvesnis. Specialistai pataria išmėginti ir vadinamąjį „chaining“ metodą, kurio esmė – pabudus nejudėti ir neatsimerkti. Tuomet galėsime sugrįžti į tą patį ar panašų sapno scenarijų, tačiau jau visiškai jį kontroliuodami.

Tie, kurie norėtų patys kurti savo sapnus, tačiau tai jiems padaryti patiems nepavyksta, interneto svetainėje www.lucidity.com pagalbos gali krepitis į JAV Stanfordo universiteto Miego tyrimų centro specialistus, kuriančius įrenginį „Nova-Dreamer“. Šis įrenginys – tai elektroninė miego kaukė. Joje įmontuoti davikliai registruoja akių obuolių judesius ir nustato, kada prasideda greitojo miego fazė. Šiai fazei prasidėjus prietaisas duoda garsinį signalą. Žmogus reaguoja į šį garsą, nes esant greitojo miego fazei būname labai jautrūs išoriniams dirgikliams. Kaukės siunčiamas signalas miegančiajam reiškia viena: pradėk miegoti sąmoningai.

Kita vertus, kaip skelbia „Newsweek“, sąmoningas sapnavimas žada kur kas daugiau. To išmoksiantis žmogus gali patekti į pasaulį, kuris yra tiek pat realus kaip tikrovė, tačiau jame nėra neigiamų emocijų. Tokiame sapne galima akis į akį susidurti su niūriu viršininku, priekabia uošve ar politiniu priešininku ir draugiškai su jais pasikalbėti. Įveikti fobiją, glostant skorpioną ar plaukuotą vorą. Pačiam išspręsti savo problemas, užuot mokėjus psichoterapeutui. Ir pagaliau įgyvendinti savo svajones.

Aras Lukšas
www.veidas.lt

Parašykite komentarą