
|
Kaip atsiranda stresas
Kiekvienas žmogus turi savyje tam tikrą nerimo indą, kuriame kaupiasi jo patiriamas stresas. Tarkime pametėte piniginę. Jūs patyrėte 100 lt materialinį nuostolį. Ar tai ką keičia jūsų gyvenime? Ar neturėsite ką pavalgyti, ar neturėsite ką apsirengti ir kur miegoti? Greičiausiai, kad tas 100 lt realios žalos nepadarys, tačiau be materialinio nuostolio jūs patiriate ir psichologinę žalą lygią 100 litų. Pykstate ant savęs, kaip galėjote būti toks kvailas, neatsargus, užmaršus ir t.t. Taigi nerimo indas pasipildo nerimo kiekiu lygiu maždaug 100 litų.
Tačiau jei nesiliaujate galvoti apie pamestą piniginę ir kitą, ir dar kitą dieną, kiekvieną kartą pagalvodamas apie pamestą piniginę vis patiriate 100 lt psichologinio nuostolio. Jei pagalvosite apie pamestą piniginę 5 kartus, patirta psichologinė žala bus 500 lt. Yra teorija sakanti, jog smegenims nėra didelio skirtumo ar tas nuostolis yra tikras ir atitinka tikrovę ar yra tik įsivaizduojamas. Stresas yra stresas. Ir jei norite jį pajausti galite vien tik vaizdžiai įsivaizduoti kaip pametate piniginę ir jį pajusite. Mūsų jaučiamo streso kiekis daugeliu atveju nesutampa su iš išorės kylančiais dirgikliais. Mes mėgstame visuomet padauginti, taip kaip padauginome vis galvodami apie piniginę 5 kartus, taip gyvenime padauginame ir su visomis kitomis situacijomis.
Daugelis tą dalyką supranta ir pyksta ant savęs, kad kankina stresas darbe ir vis negali liautis galvoti apie piktą klientą, kuris taip sunervina, jog pradedi jį sapnuoti naktimis ar kitą neigiamas mintis sukeliančią situaciją. Ta situacija tiesiog sukasi ir sukasi galvoje. Viena priežasčių kodėl taip atsitinka, tai yra nekontroliuojamas mūsų galvojimas apie praeitį. Ar galite grįžti ir pakeisti situaciją praeityje? Ne. Visiems trūksta gebėjimo koncentruotis į dabartį ir leisti sau pamiršti viską kas buvo. Kita priežastis yra mūsų įsitikinimai, kad gyvenime turi būti streso, kaip aš galiu sau leisti nesinervinti? Kitas įsitikinimas gali būti, jog streso valdymas darbe yra neįmanomas, nes per daug kitų žmonių įtakoja situaciją. Kartais žmonėms stresas yra tokia natūrali gyvenimo dalis, jog jie net neįsivaizduotų savo gyvenimo be streso. Juk tai būtų neteisinga, kad aš neišgyvenu, aš tuomet esu bejausmis, nežmogiškas, o aš nenoriu būti bejausmiu. Visi patiria stresą, as irgi noriu patirti negi būsiu kitoks.
Tokias atvejais visuomet siūlau savęs paklausti, kokia jums nauda iš to? O jei šiuo konkrečiu pavyzdžiu? Kokia jums nauda iš to, kad galvoje sukasi ir sukasi mintys apie pamestą piniginę. Dar kita priežastis, dėl kurios sunkios mintys ima ir nesustabdomai įsisuka, yra ta, jog mūsų mintys veikia autopilotu, kartais žmogus taip pavargsta nuo neigiamų minčių, nori jų atsikratyti, bet negali nieko padaryti, nes jam sunku kontroliuoti vos ne automatiškai besisukantį minčių srautą. Atrodo kažkas kitas autopilotu kontroliuoja jūsų mintis. Grįžkime prie piniginės.
Nuolatinis galvojimas apie pamestą piniginę didina nerimo kiekį nerimo inde. Jei nenorite, kad tai ir toliau gadintų jūsų gyvenimą mes turime du pasiūlymus, kurie gali padėti. Pirmasis tai perklausyti mūsų audioknygą ”Plastinė operacija charakteriui” pagal kurios medžiagą šis straipsnis ir buvo paruoštas arba apsilankyti seminare , kuriame mes mokiname įvairių metodikų streso įveikimui.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.