Šviesios mintys padeda pabusti

Talentas + įpročiai + malonumas

Įsivaizduokite, du šiek tiek perdengiančius vienas kitą apskritimus. Talentas yra vienas apskritimas, įpročiai yra kitas apskritimas. Ta vieta kur jie persidengia vienas su kitu yra nedidelė ir tai yra stiprybė. Kuo persidengimas didesnis, tuo didesnė yra stiprybė. Kuo labiau prigimtinis, natūralus talentas yra surištas su įpročiais, kasdienine veikla, tuo didesne stiprybe tai tampa. Žmonės kalbėdami apie kitus sako, „jis yra stiprus šioje srityje“, lygiai taip pat žmonės sako „jis turi talentą šioje srityje“. Tačiau talento turėjimas dar nereiškia pastovių ir gerų rezultatų. Jei talentas nėra ugdomas, jis nevirsta stiprybe.

Jei talentas nėra surištas su disciplina ir įpročiais, talento ir įpročių apskritimai yra nepersidengę tarpusavyje ir talentas nėra jūsų stiprybė. Tarkime turite gerą balsą, bet sistemingai jo neugdote, taigi jūsų geras balsas nėra jūsų stiprioji pusė. Tai talentas, kuris kartais virsta pramoga kuomet padainuojate karaoke švenčių metu.

Daug tėvų apie savo vaikus sako, „mano vaikas turi galva, turi gabumus, na ir jei netingėtų, tai galėtų gerai mokytis, nes jis turi gerą galvą.“ Taigi talentas, gebėjimai yra, bet nėra teisingų darbo įpročių, disciplinos, užsispyrimo. Tėvams atrodo, jog užtenka turėti “gerą galvą” ir viskas bus gerai, kiti įgūdžiai nėra tokie svarbūs.

Tėvai tikisi, jog vieną dieną viskas susitvarkys, vaikas pradės labiau kažkuo domėtis, pas jį atsiras daugiau noro ir motyvacijos ir tik tiek trūksta, kad viskas pasitaisytų. Tačiau sprendimo nereikėtų atidėti ateičiai, su įpročiais, disciplina ir motyvacija reikia pradėti dirbti kuo anksčiau. Įprotis yra daug vertingesnis nei atsitiktinės pastangos ar atsitiktinė sėkmė.

Kiekvienas žmogus turi vienokį ar kitokį talentą, o kiti apdovanoti, net dešimtimis skirtingų talentų, tačiau tų kurie išsiugdo teisingus darbo įpročius yra vienetai iš šimto. Ir nenuostabu, jog tiems vienetams vėliau geriausiai sekasi.

Posakis “1 procentas talento ir 99 procentai darbo” reiškia ne ką kitą, jog abu apskritimai turi būti ne truputi, o  99 procentais perdengę vienas kitą. Ir stiprybės yra išugdomos tik darbo įpročių dėka. Taigi nesvarbu kokio dydžio talentas, jis turi persidengti su įpročiais, pastovia veikla, nes be viso šito tai ir lieka viso labo talentu, be jokių reikšmingesnių rezultatų.

Dabar apie 3 apskritimą. Tai malonumo ir pasitenkinimo darbu apskritimas, kuomet darbuojatės ugdydami talentą turite jausti malonumą. Tai svarbus emocinis faktorius. Dirbant su malonumu, geros emocijos su darbo rezultatais persiduoda kitiems žmonėms. Kuomet veikla maloni žmonės neskaičiuoja valandų, netaupo energijos, daro sprendimus visa širdimi.

Aivaras Pranarauskas
ištrauka iš audio knygos „Pinigai mano talentas“

Parašykite komentarą