Šviesios mintys padeda pabusti

Pinigų mastelis

Mes visi turime tam tikrą supratimą, kiek pinigų yra daug ir kiek pinigų yra mažai. Turime nusistatę tam tikrą standartą, jog man pragyventi užtenka kažkokios sumos litų, o mano norimam gyvenimui susikurti reikėtų kitokios sumos. Taigi mes visi įvardintume sumas, kiek pinigų uždirbti yra normalu, kiek pinigų uždirbti yra labai gerai, arba kiek pinigų yra visiškas skurdas. Nors daugumos įvardintos sumos būtų  panašios, bet tuo pačiu jos ir skirtusi, o kai kurių žmonių sumos skirtųsi kardinaliai. Galbūt kažkam penki tūkstančiai litų atrodytų labai geras atlyginimas, o kažkam kaip visiškas skurdas. Šis mastelis yra labai svarbus, nes jis apibrėžia mūsų veiksmų zoną. Jei užsitikrinai tavo manymu normalias pajamas, tai vargu ar bus labai jau daug motyvacijos stengtis padaryti daugiau, nes kam daryti daugiau, jei gauni normalias pajamas? Bet kartais būna, jog sukyla mūsų ego ir mes nusprendžiame, jog dabar mūsų tikslas – padvigubinti pajamas. Mes aktyviai apie tai galvojame, išsikeliame tikslą, tačiau jei jo nepasiekiame pernelyg ant savęs nepykstame. Kodėl? Nes mūsų masteliu vertinant dabar mes turime normalias pajamas. Kiek gilinausi į šią temą, mastelį labiausiai nulemia mūsų tėvų gyvenimo būdas. Yra ir kitų faktorių, bei išimčių, tačiau jei mums sekasi geriau nei tėvams ir panašiai kaip mūsų aplinkos žmonėms, jei papuolame į visuomenės viduriuką mes jaučiamės visai gerai.

Daug saviugdos knygų šioje srityje įneša nemažai sumaišties. Tose knygose rašo, jog reikia džiaugtis šia diena, reikia džiaugtis tuo, ką turi, reikia mėgautis saulėtekiu ar saulėlydžiu, kuris yra nemokamas, reikia džiaugtis gamta ir žmonėmis, kurie yra aplink mus. Tada pasipila įvairūs siūlymai įvertinti, tai jog mes turime sveikatą, o ji neįkainuojama. Už kiek parduotumėte savo akį, ranką ar inkstą ir t.t. Jei suskaičiuotumėte, kiek kainuoja visi jūsų organai pamatytumėte, jog jau esate milijonierius. Taip pat yra nemažai svetainių, kuriose galite įrašyti savo pajamas ir pamatyti, jog esate tarp turtingiausių planetos žmonių,

Jei įrašysite savo pajamas lyginant su visu pasauliu, Afrika, Azija, Pietų Amerika ir t.t. Tai tikrai pamatysite jog patenkate tarp 10 procentu turtingiausiųjų pasaulio žmonių. Milijonai žmonių turi vos kelių dolerių pajamas per dieną, už tą sumą, kiek mes išleidžiame kavai ir bandelei, kiti žmonės turi ir apsirengti, ir prasimaitinti. Tai mus moko įvertinti, kiek daug jau turime ir leidžia pasijusti geriau. Tačiau esmė ta, jog tą geresnę savijautą lemia ne jūsų sprendimai ir darbai, o tiesiog mastelio pakeitimas. Priklausomai, nuo to ar mastelį didiname ar mažiname, jūs sau galite atrodyti arba labai didelis vargšas arba labai didelis turtuolis. Tas knygas paskaitę žmonės dažnai kaitalioja savo mastelį, o tai susilpnina mintis. Nes mintys pradeda nebesuprasti, kas yra kas. Tenka susidurti su daug skirtingų požiūrių, rytietiškų, vakarietiškų, koraniškų, judaistiškų, parapsichologinių ir t.t. Vieni siūlo susitaikyti su tuo, ką turite ir išmokti tuo džiaugtis. Kiti  siūlo siekti kuo daugiau, kelti ambicingus tikslus, ugdyti save, tam kad tuos tikslus pasiekti.

Jei prieš varžybas komanda nori nugalėti, o po varžybų sako: “nieko tokio svarbiausia, jog dalyvavome”, tai yra mastelio pakeitimas. Prieš varžybas tai buvo svarbu, dabar stengiamės parodyti , jog nesvarbu. Toks kaitaliojimas naudos tikrai neduoda. Įsivaizduokite, kas atsitinktų, jei komanda viduryje žaidimo staiga pakeičia požiūrį, nusprendžia, jog tos varžybos nesvarbu,  jie jau sudalyvavo ir kaip bus taip gerai. Viskas, komanda žlugus, vien dėl abejonių ir mastelio pakeitimo.

Mastelis tai pripratimas prie savo atlyginimo, prie jo dydžio iki tiek, jog net pafantazuoti negalime, jog kažkas gali būti kitaip, neturime idėjų, ką ir kaip  padaryti, jog būtų gyvenimas geresnis. Taigi kartais į pinigus  žiūrime labai realistiškai, o kartais labai filosofiškai ir tai stabilumo mintims tikrai neduoda. Kada yra plati amplitudė sąmonei judėti, ji gali pasiteisinti jei nedirba, o jei gali pasiteisinti, tada labai tikėtina, jog ji ir nedirbs. Jei paliksite sau nors vieną pasiteisinimą, tai labai tikėtina, jog tuo pasiteisinimu pasinaudosite, vietoje to, kad dirbti ir stengtis. Kada mūsų sąmonė turi plačią judėjimo amplitudę ir daug pasirinkimų, ji tikrai pasuks ten kur lengviau. Mes turime sau nepalikti lengvo kelio, duoti vieną kryptį ir viskas.

Sąmonė turi planą, kad per mėnesį reikia uždirbti kažkokią sumą pinigų. Tam tikslui pasiekti reikia daryti kažkokius darbus. Taigi jūs iškarto suplanuojate tų darbų kalibrą ir mastelį. Pačių darbų ir veiksmų pobūdis nesikeičia, veiksmai nestambėja, atitinkamai ir rezultatai nestambėja. Tačiau jei kalsite sau į galvą ir didinsite mastelį, tada sąmonė supras, jog reikia daryti didelio kalibro ir stambaus mastelio darbus. Taigi finansinio mastelio dydis nulemia ir mūsų veiksmų dydį.

Dar kartą pakartosiu, jog laimės pojūtis labai priklauso ne nuo paties darbo pobūdžio ar pinigų kiekio, o nuo emocinio intelekto. Kuo prasčiau jaučiamės, tuo didesnio dirgiklio tai savijautai pašalinti mums reikia, tuo pačiu reikia ir daugiau pinigų. Jei nerandame prasmės darbe, puolame ieškoti prasmės piniguose, pinigus išsikeliame kaip gyvenimo tikslą ir tikime iliuzija, jog pinigai padarys mus laimingus. Paradoksas yra tame, jog didžioji visuomenės dalis tų pinigų per visą gyvenimą taip ir neuždirba, tad jie ir neturi galimybės patikrinti ar pinigai atneša laimę ar neatneša. Kol nėra galimybės to patikrinti, tol šis tikėjimas stipriai gyvuoja ir nejučiomis persiduoda visiems. Visi pasiduoda tikėjimui, jog pinigai atneš laimę, o net jei uždirbai pinigų ir pradedi jausti savo viduje, jog tikrai didelės laimės tame nėra, kažkaip darosi nedrąsu tai pripažinti ir išduoti tai, kuo tiek metų tikėjai. Juolab tiki visi kiti, tai kaip ir turėtų jaustis ta laimė. Iki tam tikros ribos tikrai taip yra, tačiau vėliau tai visiškai tarpusavyje nesusiję. Kaip ir minėjau piniguose nėra logikos. Jei tapsite 3 kartus turtingesnis, gali būti, kad būsite 3 kartus laimingesnis, bet jei tapsite 10 kartų turtingesnis tikrai nebūsite 10 kartų laimingesnis, laimė yra būsena, emocija, o emocijos nėra apskaičiuojamos matematiškai. Jei tapsite 10 kartų turtingesnis, gal laimingesnis būsite tik 3 kartus, o gal išvis laimės nepadaugės.

Aivaras Pranarauskas

Parašykite komentarą