Šviesios mintys padeda pabusti

Pinigai panašiau į seksą ar sportą?

Populiariosios psichologijos knygos jas skaitantiems pamažu suformuoja įsitikinimą, jog viskas ką reikia daryti norint uždirbti pinigų, tai dirbti mėgstamą darbą. Svarbiausia jausti begalinį malonumą, aistrą, atsidavimą. Svarbu pasinerti į darbą visu savimi ir palaima bei pinigai užlies visą kūną iki kaklo. Mėgstamas darbas, tai lyg seksas. Svarbu rasti tinkamą partnerį ir su juo būti nuo ryto iki vakaro, tada visa kita išsispręs savaime. Viliojantis požiūris, tačiau man tenka matyti dvi problemas. Kaip rasti tą svajonių partnerį t.y. svajonių darbą, kai jų yra tiek mažai, antra net ir jį radus nėra jokios garantijos, jog sudursite galą su galu.

Todėl man pinigų uždirbimas yra daug panašesnis į sportą. Pirmiausiai reikia prisiversti nueiti į sporto salę, reikia pasistengti daugiau, pakentėti, paprakaituoti, kartais truputi ir paskauda, tačiau vėliau laukia malonus atsikvėpimas. Raumenys ir sąmonė pailsi ir tuomet sustiprėję imasi dar didesnių darbų. Kuo didesnis krūvis, tuo stipresni tampame.

Pinigai yra verslas.  O verslas kaip sportas, nes tai – galios žaidimai, kas yra stipresnis, tas ir nugali. Kitaip papraščiausiai nebūna. Sporte nugali ne tas, kuris tuo metu jaučia didesnį malonumą, o tas, kuris daugiau treniravosi ir įdėjo daugiau pastangų. Suviliotas pirmojo požiūrio aš kelis metus galvojau, kad kuo didesnį malonumą jausiu dirbdamas mėgstamą darbą, tuo daugiau uždirbsiu. Tačiau vėliau supratau, jog tai, kad jaučiu malonumą, dar nereiškia, kad ir kiti jį jaučia kartu su manimi. Kodėl žmonės turėtų mokėti pinigus už mano malonumą? Pastebėjau, jog daug žmonių blaškosi tarp dviejų krypčių. Ar ieškoti to to išsvajotojo darbo, kur jausiu  begalinį malonumą ar čia kur esu paprakaituoti ir įdėti daugiau pastangų. Žinoma, įdėti pastangas nėra taip smagu, kaip jausti begalinį malonumą. Kol galvojame, jog pinigai yra kaip seksas, reikia susirasti tinkamą partnerį ir visos problemos išsispręs savaime, tol mes vengiame sunkumų, vis ieškome būdų kaip nedirbti, kaip tuos sunkumus apeiti, nes juk viskas turi būti malonu. Tačiau jei pakeičiame požiūri, jog pinigų uždirbimas yra sportas ir čia kartais būna sunku, tada darbai eina kaip per sviestą be jokių vidinių atsikalbinėjimų.

Žmonės dažnai bando atmesti idėją, jog dėl pinigų reikia kovoti, kaip sporte kovojama dėl medalių. Pažiūrėkite į savo darbo dieną per sporto prizmę, į kokį sportą būtų panašiausias jūsų darbas? Kaip atrodytumėte jei būtumėte sportininkas? Ar išbėgate į aikštelę anksti ryte pirmas, ar treniruojatės iki uždusimo, ar kandat priešininkui į blauzdą, kai teisėjai nemato? Kaip tauta, darbe mes labiausiai panašūs į šachmatininkus, kurie tyliai sėdi prie stalo ir kažką stumdo iš vieno laukelio į kitą. Labai intelektualu, bet labai nepelninga. Palyginkite geriausio pasaulyje šachmatininko ir geriausio pasaulyje futbolininko atlyginimus ir suprasite apie ką eina kalba. Vien intelekto neužtenka, reikia kovingumo, jėgos, drąsos. Turėtume tapti regbininkais arba boksininkais. Nesakau, kad turime daužytis vienas su kitu, konkuruokime su pasauliu, gaminkime, kurkime, eksportuokime. Siųskime užsienio konkurentus į nokdauną, pasaulis yra pilnas pinigų, nereikia dėl jų konkuruoti su kaimynu. Pasaulyje yra tiek pinigų, kurių su visai derivatyvais jau suskaičiuoti niekas nebegali. O mes sėdime sau nenorėdami užsiiminėti nei seksu, nei sportu ir, žinoma, ieškome ką apkaltinti už tai, jog mums jau nieko nesinori.

Jei dirbtume taip, kaip sportuojame ir į darbą įdėtume tiek pat energijos gal produktyvumu aplenktume net Lenkiją ar Estiją. Žmonės stengiasi išvengti konkurencinės kovos ir tai priveda prie požiūrio, jog turi „laimėti draugystė“. Konkurencijos vengimo psichologines priežastis panagrinėsime kitą kartą. Galite turėti kokius tik norite įsitikinimus apie darbą ir pinigus, tačiau taisyklės tai nepaneigia – pinigai ateina laimėtojui, o ne tam, kuris jaučia didelį malonumą dirbdamas. Žmonėms reikia pridėtinės vertės, o ne kažkieno ekstazės.  Išmokite įveikdami sunkias užduotis jausti malonumą dėl to, jog stiprėjate. Malonumas mus silpnina, skausmas – stiprina. Kodėl sporte mes sunkumus galime iškęsti, o darbe galvojame, kad viskas turi būti kuo lengviau ir maloniau. Tai tas pats kas galvoti, jog po lengvos treniruotės užaugs labai dideli raumenys.

Ieškantieji savo mėgstamo darbo, kartais suserga talismano sindromu. Tai viso pasaulio kultūrose iš kartos į kartą perduodamas įsitikinimas, jog  viskas ko reikia gyvenimo sėkmei, tai rasti kažkokį stebuklingą daiktą, kuris tau padės valdyti pasaulį arba suteiks antgamtinių galių. Viso pasaulio pasakose rasite herojus ieškančius skraidančio kilimo, burtų lazdelės, stebuklingo išminties akmens, nematomo apsiausto, stebuklingos skrybėlės, adatos kiaušinyje, Aladino lempos, laimės žiburio, paslėpto lobio. Holivudo karta užaugo ieškodama gralio taurės, pandoros skrynios, priešnuodžio, kuris padės sustabdyti žmoniją naikinantį virusą, branduolinės galvutės, juodo lagaminėlio su raudonu mygtuku, naujos mikroschemos, slaptų duomenų ir t.t.

Tikime, jog kažkur yra kažkas kas išspręs visas mūsų problemas. Kai buvome maži, tikėjome, jog visas mūsų problemas išspręs mama, kai paaugome pradėjome galvoti, kad visas mūsų problemas išspręs pinigai. O kuomet susipažinome su saviugdos knygomis, patikėjome, jog visas problemas išspręs mylimas darbas. Tačiau, kad ir koks mylimas darbas bebūtų visvien reikės stengtis, kovoti ir laimėti.

Mes problemų sprendimų ieškome išorėje, tai yra vakarietiškas mąstymo bruožas. Mes  esame įpratę manyti, jog kažkur yra  pinigai, pelningas darbas, sėkmingi žmonės tik jie yra pasislėpę ir reikia kažkaip juos surasti. Kai juos rasime mūsų talentas atsiskleis pats, visi pastebės mūsų vidinį grožį ir už jo demonstravimą mums mokės pinigus. Nuo sėkmės mus skiria tik mūsų vidinės kliūtys, išorinių kliūčių nėra, tačiau reikia daug sąmoningumo tam suprasti.

Žinoma, daugybė skaitytojų jau trina pirštus ruošdamiesi rašyti komentarą, jog seksas irgi gali būti sportas. Kokie mes visi protingi. Taip – gali. Kuomet darbe yra daug malonumo tada ir tie sunkumai labai maži ir lengvi atrodo. Straipsnio tikslas – paaiškinti ir motyvuoti. Jei norite pinigų, reikės netik dirbti, bet ir laimėti. O norint laimėti, sunkių ir  nemalonių darbų visuomet bus. Sporte norint nugalėti, reikia treniruotis.  Tad nesileiskite užliūliuojami melodijos, jog darbas turi būti nesibaigiantis orgazmas. Jis gali būti ir sunkus, tačiau sunkių užduočių atlikimas irgi teikia daugybę malonumo.

Aivaras Pranarauskas

Parašykite komentarą