Šviesios mintys padeda pabusti

Kaip lengvai išmokti užsienio kalba

Vienas aktualiausių klausimų šiais laikais – kaip greitai išmokti užsienio kalbą. Šiandien
gebėjimas varijuoti užsienio kalbų žiniomis yra neatskiriamas nuo modernaus žmogaus sąvokos. Užsienio kalbos leidžia prisijungti prie pasaulinės bendruomenės, keistis informacija, bendradarbiauti, rengti bendrus projektus,
rasti naujų pažinčių.

Argi ne puiku būtų kiekvieną dieną prisėdus po valandą laiko prie jums naujos kalbos, ją pakankamai gerai įsisąvinti per pusę metų? Kaip, manot, ar įmanoma? O gal net nebūtina skirti pusę metų? Kaip išmokti užsienio kalba ir kaip išmokti užsienio kalba greitai ir savarankiškai? Ar norėtumėt po keleto mėnesių mokymosi susišnekėti su ispanu, italu ar norvegu? Tai visai įmanoma. Ir nebūtina iš prigimties būti poliglotu, ar turėti kažkokių išskirtinių įsiminimo galimybių. Tiesiog reikia žinoti pagrindinius principus, kaip efektyviai įsiminti. Pasidalinsiu su jumis keletu įprastų ir ne visai įprastų patarimų:

1. Mokykitės be perstojo, neleisdami savo smegenims pailsėti.
Per kiek minimaliai laiko galima išmokti užsienio kalbą? Buvo atliktas bandymas su amerikiečių studentu, kuris ispanų kalbą įvaldė per 61 valandą! Eksperimentas patvirtino hipotezę, kad jei žmogus mokosi labai ilgai, jo smegenys taip pavargsta, kad net nesugeba galvoti. Tuomet jis priima visą jam teikiamą informaciją be jokios atrankos. Jei ta informacija koncentruota, galima išmokti naudingų dalykų per minimalų laiką. Minėtame eksperimente, su studentu dirbo penki ispanų kalbos specialistai, kiekvieną valandą fiziologiniams poreikiams patenkinti jis galėjo turėti dešimties minučių pertraukėlę. Per pirmąsias dvylika valandų studentas išmoko tūkstantį ispanų kalbos žodžių. Po 44 valandų jis buvo taip pavargęs, kad jau nebegalėjo logiškai susieti naujų žodžių su jų reikšmėmis. Likusias 17 valandų jis kalbėjo su instruktoriais ispaniškai. Po eksperimento studentas nepatyrė jokio neigiamo šalutinio efekto, puikiai prisiminė išmoktus žodžius, bei gebėjo susikalbėti šnekamąja ispanų kalba. Tai pats greičiausias ir ekstremaliausias būdas išmokti užsienio kalbą ar įsisavinti bet kokią kitą svarbią informaciją.

2. Mokykitės sau įprastu, natūraliu būdu, į procesą pajunkite kuo daugiau pojūčių.
Jei nesate linkęs į tokius drastiškus eksperimentus, mokykitės į pagalbą pasitelkdami principus, supaprastinančius užsienio kalbos mokymąsi. Pirmiausia, reikia žinoti savo efektyviausią įsiminimo būdą. Vienam geriau sekasi įsiminti žodžius ir sakinius juos matant, kitam lengviau viską išmokti klausantis įrašų, o trečiam galbūt patiks tuos žodžius kelis kartus parašyti. Mokydamasis užsienio kalbos aš stengiuosi tiek skaityti, tiek, klausytis, tiek užrašyti tai ką išmokau, perfrazuoti. Tokiu būdu, į pagalbą pajungiami ne vienas, o keletas pojūčių (rega, klausa ir lytėjimas), todėl žodžiai ar gramatinės taisyklės lengviau įsimenami.

3. Naudokite pagalbines priemones.
Viena mano iš pažįstamų vokiečių kalbos mokosi ant mažų lapelių surašydama daiktavardžius. Atskirame lapelyje telpa vokiečių kalbos žodis ir jo reikšmė lietuviškai. Skirtingų giminių žodžiai užrašomi skirtingomis spalvomis: vyriškos giminės – mėlynai, moteriškos – raudonai, bevardės – geltonai. Spalvos palengvina giminių išmokimą. Jei ant lapelių surašysite veiksmažodžius, būdvardžius ir kitas kalbos dalis ir juos dėliosite į sakinius pagal reikšmę, žymiai greičiau įsiminsite, ką vienas ar kitas žodis reiškia. Kaip galima dar labiau palengvinti įsiminimo procesą? Ogi
skaitykite sudėliotus sakinius garsiai, dar geriau – bandykite juos išdainuoti. Tarp užsienietiškų žodžių bei jų reikšmių jūsų galvoje susidarys tris kartus stipresnės asociacijos nei jei vien skaitytumėte naujus žodžius. Į pagalbą įsimenant ateis ne tik rega, bet ir lytėjimas, motorika, klausa.

4. Vaizduotės pagalba kurkite fantastines, emocijas keliančias asociacijas.
Praktiškai mokantis užsienio kalbos jūs mintyse turėtumėte stengtis sukurti stiprias asociacijas. Jos kuriamos atsirenkant raktinę informaciją ir ją sujungiant. Raktinė info gali būti žodžio užsienio kalba šaknis bei jo reikšmė lietuviškai. Išlaisvinkite vaizduotę, kurkite kvailus, fantastinius, absurdiškus, humoristinius, tačiau, svarbiausia, emocijų keliančius ryšius.

Pvz., reikia atsiminti, kad anglų kalbos žodis fidelity reiškia ištikimybę. Kokia pirma mintis šauna į galvą? Man žodis fidelity asocijuojasi su Fideliu Kastro. Norėdamas įsiminti, įsivaizduoju barzdotą ilgametį Kubos vadovą ištikimai iš lėktuvo skrydžio žiūrintį į savo salą valstybę, kurioje auga palmės, žmonės rūko cigarus. Arba įsivaizduokite tą patį
veikėją ištikimai apsikabinusį savo žmoną. Jei mintyse pamatėte šį vaizdelį, užuodėte cigarų kvapą, išgirdote meilės prisipažinimą, informaciją nukėlėte į ilgalaikę atmintį. Ateityje prireikus prisiminti, ką reiškia žodis fidelity arba kaip angliškai yra ištikimybė, jūsų smegenys pakartos tą trumpą istoriją, beliks tik iššifruoti.

Tiesa, nebūtina įtraukti perdaug pašalinių detalių, naudokite trumpą bet stiprią asociaciją. Geriausia, kad tai būtų pirma jums į galvą šovusi asociacija. Jei žodis pernelyg sudėtingas ir ilgas suskaidykite jį skiemenimis, kiekvienam skiemeniui suteikdami skirtingus vaizdus ir visus juos sujungdami į istoriją. Stenkitės įsiminti nauju būdu, panaudodami vaizduotę ir mintyse kurdami istorijas. Nesistenkite atsiminti tik iš klausos, nes tuo atveju informacija išliks tik trumpalaikėje atmintyje.

5. Paprasčiausiai įsivaizduokite daiktą, kurio reikšmę norite atsiminti ir ant jo didelį spalvotą
užrašą
, kaip tas daiktas vadinamas užsienio kalboje. Tiesa, šis metodas tinka ne visiems užsienio kalbos žodžiams, tačiau pasitaikius progai jį išbandykite.

6. Mokydamiesi, išveskite savo smegenis iš „autopiloto“:

I Didžiosiomis raidėmis ant lapo užrašykite užsienio kalbos žodžius ir jų lietuviškus atitikmenis;

II Lapą apverskite aukštyn kojom;

III Skaitykite žodžius laikydami lapą dešinėje savo regėjimo lauko pusėje;

Daugelis suaugusių žmonių yra atpratę nuo vaizduotės panaudojimo mokantis, pvz, užsienio kalbos. Fiziologiškai žiūrint, jų dešinysis smegenų pusrutulis mokymosi metu lieka neaktyvus. Kaip jau žinome, norėdami geriau atsiminti turime įdarbinti visas smegenis, tiek dešinįjį, kūrybiškąjį, tiek kairįjį, loginį, smegenų pusrutulį. Bendraujant su žmonėmis akys išduoda, kuri mūsų smegenų pusė tuo metu aktyvi. Jei atsakinėdami į klausimą žiūrime į kairę, dirba jūsų logika, o jei į dešinę – vaizduotė. Todėl lapo su norima įsiminti informacija laikymas dešinėje regėjimo lauko pusėje įdarbina jūsų kūrybines galias. Kodėl reikia apversti lapą aukštyn kojomis? – paklausite. Ogi todėl, kad toks neįpratas mokymasis privers jūsų protą sukaupti didesnį dėmesį, atidžiau skaityti apverstą tekstą. Kitaip sakant, neleis jam užmigti ir išves iš autopiloto. Vieną kartą perskaitykite dešimt jums naujų užsienio kalbos žodžių užrašytų įprastai ir apverstame lape. Pamatysite, kad kažkodėl geriau atsimenate tuos, kuriuos skaitėte tokiu keistu būdu. O informacijos rašymas didžiosiomis raidėmis palengvina apversto teksto skaitymą.

7. Susiraskite dažniausiai vartojamų žodžių sąrašą ir pradėkite mokytis nuo jo.
Kiekvienoje kalboje yra šimtas dažniausiai vartojamų žodžių. Jie sudaro daugiau nei pusę šnekamosios kalbos, todėl juos įsisavinę jau galėsite ta kalba susikalbėti. Todėl prieš mokydamiesi pirmiausia išsiaiškinkite, ar galite susirasti tą sąrašą. Išbandykite šiuos metodus ir krimskite naujas užsienio kalbas tarsi riešutus!

Tačiau ne tik mokantis užsienio kalbos reikia žinoti tam tikrus niuansus, palengvinančius įsiminimą. Sutiktų žmonių vardai ir veidai, nauji telefonų numeriai, įvykiai ir datos, tekstinė informacija, pirkinių sąrašai, susikaupimo technikos – tai kitos ne mažiau aktualios temos. Atmintį lavinti reikia visapusiškai, geriausia – padedant specialistui. Kviečiu į 3 užsiėmimų kursus „Geniali atmintis“, skirtus ilgalaikio įsiminimo įpročiams formuoti. Nemokamai gausite knygą „Pažintis su greituoju skaitymu“ (pdf formatu).

Laurynas Pečkaitis
laurynas@success.lt
868554414

p.s. jei nuspręsite užsienio kalbos mokintis rekomenduojame kalbų mokyklą www.emakademija.lt

Atminties lavinimo audioknyga „Geniali atmintis“ gali pagerinti gebėjimą įsiminti mažiausiai tris kartus. Spauskite čia ir sužinokite apie audio knygą daugiau (ją taip pat rasti galite dešiniame stulpelyje tarp kitų CD).

3 CD galima klausyti automobilyje, kompiuteryje ir muzikiniame centre. Siunčiame paštu, pašto išlaidos įskaičiuotos. Mp3 failai (persiunčiami el.paštu). Apmokėkite internetu ir per kelias minutes audio knyga bus Jūsų kompiuteryje.

 

Parašykite komentarą