Šviesios mintys padeda pabusti

Ar muzikantai protingesni už kitus?

Muzika gali pakeisti ne tik žmogaus gyvenimą, bet taip pat ji gali pakeisti ir žmogaus smegenis.  Tai parodo šiais laikais toli pažengusios technologijos. Mokslininkai atlikdami MRI nuotraukas mato pilkosios medžiagos padidėjimus muzikantų galvos smegenų žievėje: klausos, motorinių funkcijų ir erdvinio mąstymo plotuose. Anot neurologo Oliver Sacks, anatomams būtų sunku identifikuoti, kurios smegenys priklauso vizualiam menininkui, rašytojui ar matematikui, bet jie galėtų lengvai atpažinti profesionalaus muzikanto smegenis. Muzika ir smegenys sukuria tokį ryšį, kuris stebina net mokslininkus.

Nenuostabu, kad muzika turi tokią didelę biologinę įtaką. Tyrimai parodė, kad smegenų bangos rezonuoja sinchroniškai su ritmu, todėl stipresnis ritmas atneša geresnę koncentraciją ir greitesnį mąstymą, kai lėtesnis sukelia ramesnę meditacinę būseną. Be to, klausantis muzikos, dirba abu pusrutuliai- apdorojama informacija aktyvuoja kairįjį, o muzika aktyvuoja dešinįjį. Abi smegenų dalys įsitraukia ir į muzikinę veiklą, nes rankos grodamos instrumentu vienu metu atlieka skirtingus veiksmus. Tad muzikantai yra linkę mąstyti kitaip, nes protinėje veikloje dalyvauja abu smegenų pusrutuliai. Jie dažnai lengviau ir greičiau randa sprendimus sudėtingose situacijoje.

Neseniai pasirodęs straipsnis žurnale „Neuroscience“ atskleidžia kitą visiškai naują muzikinio treniravimo efektą nervinėje sistemoje. Mokslininkai atliko eksperimentą, kuriame dalyvavo dvidešimt koledžo studenčių. Dešimt jų neturėjo jokio muzikinio išsilavinimo, kai kitos dar vaikystėje pradėjo mokytis groti pianinu. Eksperimento metu studentės išklausė dvidešimties žodžių sąrašą. Po to jos išgirdo keturiasdešimt žodžių, tarp kurių buvo atsitiktinai išsidėstę prieš tai girdėti ir nauji dvidešimt žodžių. Studentės turėjo nurodyti, kurie žodžiai „seni“, o kurie „nauji“. Šią atminties užduotį muzikaliai ištreniruotos studentės atliko truputį geriau. Testo metu smegenų veikla buvo tikrinama MRI mašina, kuri parodė, kokios smegenų sritys buvo aktyvuojamos abiejose studentų grupėse. Aptiktas įdomus faktas – kai muzikalios studentės bandė atskirti, ar žodis girdėtas ar ne, buvo aktyvuojama vizualinė jų smegenų žievės dalis. Seniau buvo manoma,  jog ši smegenų sritis skirta prisiminti tik vizualinei informacijai, o atsiminti išgirstus žodžius nėra vizualinė užduotis. Turbūt, studentės per muzikinės praktikos metus bandydamos atsiminti kūrinius, kuriuos groja, išmoko panaudoti vizualinę smegenų žievės dalį. Dabar jos gali pritaikyti šią vizualinę sritį atsimindamos žodinę informaciją. Ilgas muzikinis treniravimas perorganizuoja smegenis. Tai yra viltis žmonėms nukentėjusiems nuo insulto – padedami terapijos pacientai gali perorganizuoti savo smegenis taip, kad nesužeistos sritys atliktų pažeistų sričių darbą.

Panašias išvadas priėjo ir neuromokslininkas Gottfried Schlaug. Jis atrado, kad žmonės, po insulto praradę gebėjimą kalbėti, gali išmokti pasakyti šimtus frazių prieš tai jas padainuodami. Schlaug pademonstravo intensyvios muzikos terapijos rezultatus su pacientais, kurie turėjo sužalotą kairiają smegenų pusę – sritį labiausiai susijusią su kalba. Prieš terapiją eksperimento dalyviai atsakinėjo į klausimus labai nesklandžiomis frazėmis. Bet per kelias minutes terapijos metu jie buvo išmokinti sudainuoti „su gimimo diena“ ir savo namų adresus. Tai pacientai darė plodami rankomis į taktą. Eksperimentas parodo, kad egzistuoja smegenų sritys atsakingos konkrečiai už muziką, ir šios sritys gali būti panaudotos atgauti prarastiems gebėjimams.

pagal „Psychology today“ parengė V. Perkauskaitė

Atminties lavinimo audioknyga „Geniali atmintis“ gali pagerinti gebėjimą įsiminti mažiausiai tris kartus. Spauskite čia ir sužinokite apie audio knygą daugiau (ją taip pat rasti galite dešiniame stulpelyje tarp kitų CD).

3 CD galima klausyti automobilyje, kompiuteryje ir muzikiniame centre. Siunčiame paštu, pašto išlaidos įskaičiuotos. Mp3 failai (persiunčiami el.paštu). Apmokėkite internetu ir per kelias minutes audio knyga bus Jūsų kompiuteryje.

Parašykite komentarą