Šviesios mintys padeda pabusti

Viskas prasidėjo nuo teniso

Sveiki, esu Laurynas Pečkaitis, Success.lt lektorius, direktorius, „Lietuvos karjeros specialistų asociacijos“ valdybos narys. Tiek darbe, tiek asmeniame gyvenime naudoju coaching, metodą, kuris padeda išsikristalizuoti savo tikruosius norus, išsikelti tikslus ir juos pasiekti per minimalų laiką. Vakarų valstybėse bene kiekvienas karjeros siekinatis asmuo turi savo coach (trenerį), Lietuvoje – tai dar naujovė. Taigi, kas tas paslaptingasis coaching?

Viskas prasidėjo nuo… teniso. Kaip Timothy Galwey aprašo knygoje „Inner Tennis Game“ kartą jis treniravo turtingų tėvų sūnelį. Šis nebuvo nei talentingas, nei pats rodė didelį norą išmokti žaisti, tiesiog tėvai, norėdami vaikui suteikti prasmingą veiklą, mokėjo už jo treniruotes. Procesas gerų rezultatų nedavė, nes vaikas vangiai kartojo taisyklingus teniso judesius, smūgiavimo technikas. Treneriui kilo mintis leisti vaikui pačiam spręsti, koks mokymosi būdas jam geriausias. Tiesiog liepė stebėti kamuoliuką ir stengtis jį atmušti, negalvojant apie smūgio taisyklingumą. Ir ką jūs manote? Rezultatai buvo stulbinantys. Treniruojamasis beveik kaskart atmušdavo kamuoliuką ir tiksliai nukreipdavo į kitą aikštelės pusę. Mokymasis pasirodė efektyvesnis nei mokymas. Iškilo klausimas, kad galbūt ne tik tenise, bet ir kitose srityse žmogus gali pasiekti geriausių rezultatų būdamas savimi, atsipalaidavęs, nesilaikydamas kažkokių „teisingų“ taisyklių ar normų? Iš tiesų, kiekvienas mūsų esame individualus, su savo autentiška patirtimi, realybės suvokimu todėl tik patys savyje galime rasti atsakymus į mums aktualius klausimus. Tai pagrindinė coaching idėja. Jau keletą dešimtmečių coach specialistai dirba su klientais ir lydi juos link asmeninių tikslų įgyvendinimo (tiesa, kaip profesija coaching pripažintas tik prieš nepilną dešimtmetį). Coaching specialistas daro prielaidą, kad klientas pats yra pakankamai patyręs, protingas, atsakingas, kad priimtų sprendimus, rastų atsakymus į sau rūpimus klausimus. Coach funkcija – panaudojant specialias klausimų metodikas leisti klientui „atsiverti“ ir pajutus dalykus, kurie labiausiai klientą motyvuoja, jį nukreipti šia linkme. Toliau klientas išsikelia „vežantį“ tikslą ir su specialisto pagalba sudaro planą jo pasiekimui. Coaching profesionalo darbas – stebėti pažangą, klientą palaikyti ir motyvuoti kelyje į sėkmę. Coaching kelia, ugdo atsakingumo jausmą už savo siekiamus tikslus ir jų rezultatus, nes jame svarbiausia – klientas.

Šiuo metu žodis „coaching“ Lietuvoje yra tapęs mados dalyku. Tačiau tai nereiškia, kad turime daug specialistų. Sunku atsirinkti sau tinkamą coach specialistą, nes dažnai šios profesijos atstovai atlieka visų krypčių coaching. Tuo tarpu pasaulyje kiekvienas konsultantas turi sau artimą kryptį ir joje tobulėja. Coaching rūšys: gali būti karjeros, efektyvumo, gyvenimo, mažo verslo arba vadovų coaching. Metodą galima naudoti kasdieniniame gyvenime: auklėjant vaikus, sprendžiant suaugusių problemas. Aš jį taikau visur ir visada, tai tapo mano profesine liga. Stebėdamas žmonių, kuriems padedu jų kelyje į sėkmę, pažangą kaskart iš naujo stebiuosi, kiek daug jis gali pasiekti, kokiais neišsemiamais resursais gali pasinaudoti.
Todėl noriu, kad kiekvienas jūsų pajustumėt coaching „skonį“. Ar pasiruošę? Jei taip, paimkite popieriaus lapą ir jame nubraižykite apskritimą. Suskirstykite jį į aštuonias lygias dalis, kiekvienai daliai priskirdami vieną iš aštuonių šiuo metu jums svarbiausių dalykų. Sudarysite savo „vertybių ratą“. Pavyzdžiui, mano rato sudedamosios yra tokios: šeima ir draugai, romantiški santykiai, karjera, finansai, laisvalaikis, asmeninis tobulėjimas, sveikata ir fizinė aplinka. Labai svarbu, kad surašytumėt savo vertybes, dalykus, kurie šiuo metu daro didžiausią įtaką jūsų gyvenime. Pavyzdžiui, laisvalaikį galite skirstyti į šokių pamokas, keliones ir sporto klubą, jei šioms sriims santykinai skiriate daugiau laiko. Antras žingsnis – kiekvienai vertybei suteikite balus dešimtbalėje sistemoje pagal jūsų pasitenkinimą toje srityje. Pavyzdžiui, jūsų šeimyninė padėtis jus tenkina, todėl jai suteikiate 8 – 9 balus. „Torto dalyje“ skirtai šeimai nubrėžkite puslankį, kuris bus netoli išorinio rato. Balai skaičiuojami nuo apskritimo vidurio, todėl, jei pavyzdžiui, finansinė padėtis jus tenkina tik 2 balais, tai puslankis bus arčiau vidurio. Pabaigę užduotį pamatysite, kaip vizualiai atrodo jūsų gyvenimo ratas. Ar jis apvalus? O galbūt kampuotas? Tai ar sklandžiai gali tekėti gyvenimo vaga jei riedate kampuotu ratu?
Sekantis žingsnis – išsirinkite sritį ar kelias sritis, kurias labiausiai norite pagerinti. Išsikelkite tikslą, pavyzdžiui, pasiekti dešimtuką asmeninio tobulėjimo srityje. Labai svarbu aiškiai įsivaizduoti, kaip atrodys pasiektas tikslas, ką jūs jausite, ką žinosite, ką matysite pasiekęs norimą rezultatą. Vėliau tikslą suskaidykite į smulkesnius tikslus, susidarykite planą, konkrečius žingsnius, kuriuos atliksite. Aš pats savo gyvenimo ratą esu užsikabinęs ant spintos, matomoje vietoje, todėl kiekvieną dieną jis man primena ką kuriose srityse man labiausiai reikia tobulėti. Siūlau ir jums taip padaryti.
Po savaitės/ mėnesio iš naujo įvertinkite sritis, ties kuriomis dirbote. Jūsų ratas suapvalėjo? Sveikinu! Koks geras jausmas, ar ne? Gal jūs jau pasiruošęs dirbti su visomis vertybėmis iš karto? Išsikelkite naujus, dar toliau siekiančius tikslus ir vykdykite sau iškeltus įsipareigojimus. Jei pačiam tai sunku padaryti, parašykite į laurynas@success.lt, mielai padėsiu.

Daugeliui mūsų per gyvenimą yra kilę minčių apie pašaukimą. Koks mano svajonių darbas? Kokia veikla turėčiau užsiimti, kad ji neatsibostų? Tokie ir panašūs klausimai kamuoja ne vieną mūsų. Coaching čia ateis į pagalbą. Pristatau metodą, kuris padės išsikristalizuoti savo tikruosius norus ir rasti būdą, kaip kuo daugiau laiko skirti dalykams, kuriuos jums patinka daryti.
Pirmiausia parašykite elektroninius laiškus artimiausiems savo draugams, žmonėms, kurie jus gerai pažįsta ir kuriais pasitikite. Paprašykite jų surašyti jūsų geriausias savybes, unikumus, talentus, bruožus, kurie jus išskiria iš aplinkinių. Pačiam sunku objektyviai save vertinti, todėl žvilgsnis „iš šono“ yra puikus sprendimas. Kol laukiate atsakymų, prabėkite mintimis pro savo ligšiolinį gyvenimą ir surašykite dešimt įsimintiniausių  patirčių. Pavyzdžiui, man daugiausia džiaugsmo sukėlė seminaras, kurį vedžiau Šiaulių moksleiviams, pirmoji meilė, šuolis parašiutu, krepšinio laimėjimai ir tt.
Sekantis žingsnis – bendrų dalykų radimas. Dar kartą peržvelkite abu sąrašus ir raskite penkias sąsajas. Pavyzdžiui, jei pažįstami išskiria jūsų norą laimėti, tai galima sieti su jūsų iškovotais trofėjais sportinėje veikloje. Kai turėsite penkias sąsajas, aprašykite kiekvieną jų minimum 25 žodžiais ir palikite 2 savaitėms „susigulėjimui“.
Trečia – po dviejų savaičių dar kartą perskaitykite savo apibrėžimus ir viską suveskite į vieną tikslą. Tai jūsų gyvenimo tikslas.
Ketvirtas etapas – sudarykite lentelę, į ją įtraukdami 50 dalykų, kuriuos dažniausiai atliekate per eilinį savo mėnesį. Tai gali būti profesinės užduotys, laisvalaikio veiksmai. Tiesiog tai, ką dažniausiai atliekate. Kiekvienam jų suteikite spalvą. Žalia spalva pažymėkite veiksmus, kuriuos jūs atliekate su malonumu, kurie padeda atskleisti jūsų tikrąjį talentą. Geltona – tai sritys, kuriose esate patyręs, iš jūsų reikalaujama, kad tai atliktumėt, galbūt jums net patinka tai daryti, tačiau tai nėra jūsų tikrasis pašaukimas. Raudona yra tai, ką jūs darote tik išorinių aplinkybių verčiamas.
Po to sudarykite planą, kuriame numatytumėte, kaip atsisakyti raudonai pažymėtų veiksmų ir kiek įmanoma sumažinti geltonai pažymėtų. Jei, pavyzdžiui, didžioji dalis su jūsų profesija susijusių darbų yra raudoni, reikėtų susimąstyti apie darbo keitimą.
Bet kokiu atveju liks bent 20% būtinų darbų, kurie nesusiję su pašaukimu ir visiškai neteikia malonumo. Išsirinkite sprendimą, kaip su jomis susitvarkysite. Pirmasis būdas – paprasčiausiai tapkite geresni veikloje, kuri yra būtina, tačiau nemaloni. Pavyzdžiui, sąskaitų/užsakymų tvarkymas – tai kas dien darydami išmoksite viską atlikti greičiau, todėl daugiau laiko galėsite skirti maloniems dalykams.
Antras sprendimas – jūs galite rasti partnerį, kuris mielai padės jums susitvarkyti su tomis pačiomis sąskaitomis.
Ir galiausiai pabandykite apskritai tos veiklos atsisakyti. Ką prarasite? Galbūt nauda daug kartų didesnė už netektis? Gyvenime ir darbe galioja specializacijos dėsnis. Kuo mažiau blaškotės ir daugiau orientuojatės į vieną sritį, tuo geresnių rezultatų pasieksite.
Taip padirbėję su savimi rasite gyvenimo balansą. Yra tik vienas greitesnis ir efektyvesnis būdas šį tai padaryti – darbas su coaching specialistu.

Coaching – tai metodas, atnešantis visapusiškos naudos. Apibendrindamas išskyriau tokius punktus:
Skatina klientą prisiimti atsakomybę už savo veiksmus;
Padeda jam atrasti „save“, išsikristalizuoti tikruosius norus ir tikslus;
Coaching siūlo pažvelgti į save „iš šono“, tuo pačiu atrandant naujų galimybių, perspektyvų;
Nukreipia tinkama linkme;
Leidžia pasiekti geresnių rezultatų per trumpesnį laiką;
Įpareigoja klientą laikytis išsikeltų tikslų ir terminų;
Motyvuoja įgyvendinti „fantastines“ svajones, tikslus;
Padeda pasiekti tai, apie ką iki šiol tik svajojote.
Coaching Lietuvoje stato pirmuosius žingsnius. Ir jie nėra lengvi, nes mūsų visuomenėje šiuo metu egzistuoja patarimų kultūra. Visi nuo mažens pratinami prie to, jog yra koks nors žmogus, kuris žino kaip geriau elgtis, ko norėti, apie ką svajoti. Tokiu būdu mes dar jaunystėje nustojome patys svajoti, patys nustatinėti tikslus ir ieškoti sprendimų. Mes priklausome nuo patarimų, taigi, išorinis pasaulis formuoja mūsų ateitį. Tačiau tikras augimas yra mumyse. Mes išnaudojame tik 5-10% viso savo potencialo. Jei pažiūrėtume į mažumą žmonių,  kurie tikrai pasiekė aukštumų (sporte, versle, mene) pastebėtume, kad jie atsiribojo nuo patarimų, nereagavo į mados tendencijas. Jie mokėsi klausyti vidinio balso ir pasitikėti juo. Coaching – būdas suaktyvinti mūsų vidinius resursus. Coaching klausimai priverčia susimąstyti apie SAVO svajones ir tikslus, jas koreguoti ir kurti asmeninį veiksmų planą. Tai yra galingiausia strategija žmogaus evoliucijoje! Aš tikiu, kad žmonės tai supras ir investuos savo laiką ir energiją į šią Lietuvai naują sferą.

Atraskite savo tikruosius norus, siekite savo tikslų ir tobulėkite padedami Coaching!

Laurynas Pečkaitis

Parašykite komentarą