Šviesios mintys padeda pabusti

O. Kovrikov „Savo unikaliu keliu į priekį.“

1. Kas jūs esate? trumpas prisistatymas.

Oleg Kovrikov. Sertifikuotas coaching‘o specialistas, tarptautinės coaching‘o federacijos narys, Baltijos ICF Chapter – prezidentas. Verslininkas – valdantis transporto, medienos, nekilnojamo turto sričių įmones.

 
2. Coaching‘as "žaliems". Kas tai yra?

Žinau kad kiekvienas iš mūsų  daro įtaką aplinkiniams, tačiau ne visi tai suvokia.  Jei  įsigilintume, galėtume pamatyti mūsų įtakos rezultatus kitų žmonių gyvenimuose. Coaching‘as – tai būdas efektyviai įtakoti kitų žmonių (ir savo) gyvenimo rezultatus, padėti atskleisti potencialą ir gyventi pilnesnį ir laimingesnį gyvenimą. Jei mes visada darome įtaką – tai su coaching‘o pagalba mes tai darysime profesionaliai. Per daug trumpesnį laiką galime sukurti daug geresnius rezultatus. Taip pat coaching‘as kelia ugdo atsakingumo jausmą už savo siekiamus tikslus ir jų rezultatus. Su coaching‘o specialistu dirbantis žmogus negauna patarimų tuomet, jei atranda savo sprendimus, kurie sukelia pasitikėjimą savimi ir pakankamai motyvuoja. Įsisavindamas coaching‘ą žmogus pradeda keistis ir savarankiškai daryti pokyčius savo gyvenime.

3. Kada susidomėjot coaching‘u ir kuo jis jus patraukė?

Išaugęs versle aš vis ieškojau didesnės savirealizacijos. Iškilo klausimai apie gyvenimo prasmę ir tikslą. Supratau, kad noriu savo gyvenime sukurti ne tik malonumus sau, bet ir palikti kažką po savęs. Todėl nuolat ieškojau efektyvesnių būdų padėti kitiems žmonėms. Supratau, kad duodamas pinigus kitiems tu tik nuimi nuo jų atsakomybės jausmą už savo rezultatus. Darydamas dovanas tu pratini kitus prie kažkieno globos. Supratau, kad laimė – tai požiūris į  gyvenimą ir mąstymo būdas, o ne materialinės gerovės pasekmė. Todėl išsikėliau tikslą – suprasti, kaip keičiasi mąstymas ir požiūris, ir surasti būdus kaip tai įtakoti.

Prieš 3 metus pradėjau steigti skirtingus jaunimo, verslo klubus. Vedžiau seminarus apie laiko planavimą, lyderystę, motyvaciją. Bet mačiau, kad seminarų poveikis pakankamai trumpalaikis. Manęs tai netenkino. Laimei – pakankamai greitai susidūriau su coaching‘u. Vis dažniau mano partneriai minėjo, kad dirbu kaip coatcher‘is. Jie pastebėdavo, kad aš visada ir visur klausdavau žmonių apie jų tikslus, svajones ir kartu bandydavau atrasti kelius link jų. Taigi, nutariau daugiau apie tai sužinoti. 2006 metais baigiau coaching‘o mokyklą Maskvoje, ir paraleliai jau dirbau su klientais. Vėliau pradėjau lankyti konferencijas šia tema. Suradau daug bendraminčių. Šiuo metu jaučiuosi kaip greitkelyje. Matau daug sričių, kuriose galiu tobulėti, be to turiu daug energijos ir noro.

 
4. Coachingo paplitimas pasaulyje.

Atrodo,  jog coaching‘as Lietuvoje yra visiškai nepopuliarus. Kitose šalyse netgi studentai turi savo asmeninius koučerius. Visame pasaulyje formuojasi skirtingos coachingo asociacijos, kompanijos. Kaip patys koučeriai taip ir jų klientai – labai teigiamai žiūri į šią sritį.
Efektyvumo treneriai vis dažniau savo seminaruose naudoja coaching‘o elementus, kompanijose daro susitikimus grupinio coaching‘o principu, žmonės net draugų rate stengiasi ieškoti problemų sprendimų ir jų priežasčių.

5. Kokios pagrindines Coachingo mokyklos?

Mokyklą arba kursus gali pradėti bet kuris žmogus, galvojantys, kad moka daugiau negu kiti. Todėl rinktis mokymo įstaigą reikia atidžiau. Nėra konkretaus coaching‘o apibrėžimo, todėl visi jį supranta savaip ir atsiranda labai skirtingų mokyklų. Pvz.: viena mokykla daugiau dirba coaching‘o psichoterapijos principu, kita – konsultacijos. Aš asmeniškai patarčiau rinktis tą, kuri dirba pasauliniais coaching‘o standartais. Važiavau mokytis į Maskvą ir rinkausi mokyklą pagal vardą. ICF (international coaching federation) – pati didžiausia, koučerių pripažinta asociacija. Jie turi savo mokymo programas ir atestavimo sistemas. Jau nuo lapkričio mėnesio mes atidarysime coaching‘o mokyklą dirbančią pagal ICF standartus, kurioje modulius ves ICF nariai ir coaching‘o praktikai.

6. Kokia coaching‘o pasiūla šiandieninėje Lietuvoje? (kiek trenerių ir pan).

Coaching‘as šiuo metu nėra paplitęs individualiame naudojime. Privačių praktikų nėra daug. Sunku atsirinkti sau tinkamą koučerį, nes dažnai treneriai daro visų krypčių coaching‘ą. Nors pasaulyje kiekvienas konsultantas atranda sau artimą kryptį ir joje tobulėja. Coaching‘o rūšys: gali būti karjeros, efektyvumo, gyvenimo, mažo verslo arba vadovų coaching‘as. Kai coaching trenerių bus daugiau, jie bus priversti išryškinti savo “idealų” klientą ir atitinkamai save formuoti. Šiuo metu nėra priimta viena kokybės vertinimo sistema. Kiekvienas pavadinęs save coacheriu gali atlikti šią paslaugą. Mūsų naujai įsteigtas Tarptautinės coaching‘o federacijos filialas įves coacher'ių sertifikavimo sistemą, pagal kurią dabar coacher'iai visame pasaulyje dalinami į tris grupes. Akredituotas coacher'is, Profesionalus coacher'is ir Master coacher'is. Pagrindinis kriterijus pagal kurį suteikiamas laipsnis – darbo su klientais valandų kiekis ir jų atsiliepimai. Kai mūsų rinkoje bus tokia koučerių atpažinimo sistema, klientams bus lengviau rinktis.

 
7. Kokios Coaching‘o perspektyvos Lietuvoje/Pabaltijyje? Ar nesunku rasti paklausą, kai Lietuvoje daug konservatyvaus mąstymo žmonių, skeptiškai žiūrinčių į panašius dalykus?

Paklausa formuos žmones, kurie ieško būdų tobulėti ir augti. Bus ir skeptikų, tačiau nuo jų mažai kas priklauso. Mūsų visuomenėje šiuo metu egzistuoja patarimų kultūra. Visi nuo mažens pratinami prie to, jog yra koks nors žmogus, kuris žino kaip geriau elgtis, ko norėti, apie ką svajoti. Tokiu būdu mes dar jaunystėje nustojome patys svajoti, patys nustatinėti tikslus ir ieškoti sprendimų. Mes priklausome nuo patarimų, taigi, išorinis pasaulis formuoja mūsų ateitį. Tačiau tikras augimas yra mumyse. Mes išnaudojame tik 5-10% viso savo potencialo. Jei pažiūrėtume į mažumą žmonių,  kurie tikrai pasiekė aukštumų (sporte, versle, mene) pastebėtume, kad jie atsiribojo nuo patarimų, nereagavo į mados tendencijas. Jie mokėsi klausyti vidinio balso ir pasitikėti juo. Coaching‘as – būdas suaktyvinti mūsų vidinius resursus. Coaching‘o klausimai priverčia susimąstyti apie SAVO svajones ir tikslus, jas koreguoti ir kurti asmeninį veiksmų planą. Tai yra galingiausia strategija žmogaus evoliucijoje! Aš tikiu, kad žmonės tai supras ir investuos savo laiką ir energiją į šią Lietuvai naują sferą.

 
8. Kas jūsų klientai?

Klientai yra tikrai labai skirtingų sluoksnių ir pasiekimų žmonės. Kas įdomiausia mano patirtyje yra tai, kad žmonės karjeros pradžioje dirba su efektyvumo didinimo tikslais, o žmonės su pasiekimais sprendžia gyvenimo balanso klausimus. Asmeniškai man labiau patinka daryti  „lifecoaching” – gyvenimo balanso sukūrimą, vertybių išgryninimą ir surišimą su tikslais, prasmės ir motyvacijos atradimu.

10. Teko girdėti apie jūsų coaching‘o akademiją. Kas tai? (mokymosi sistema, kaina, "studentai", sertifikatai).

Tai coaching‘o mokykla, kurią mes atidarome kartu su Rusijos coaching‘o akademija. Tai pirmas “lietuviškas” produktas, tačiau jis atitiks visus ICF standartus. ICF – akredituota mokymo programa, dėstytojai yra Master coach sertifikatus turintys profesionalai (tai yra aukščiausias pripažintas coacher'io laipsnis). Mokymo procesas padalintas į penkis modulius. Vienas modulis – vienas mėnuo. Tarp modulių coacher'iai turės daryti praktinius darbus, dirbti su klientais. Po mokymo bus išduodamas baigimo sertifikatas ir bus suteikiama galimybė gauti praktikuojančio coacher'io laipsnį. Į mokyklą bus priimami visi norintys ir galintys sumokėti už mokymus.
 

11. Gal noretumete ka nors palinketi "success.lt" klientams, kolektyvui?

Kiekvienam norėčiau palinkėti atrasti savo unikalų kelią link savųjų tikslų. Nekopijoti kitų, bet stengtis atsiskleisti pačiam. Jūsų potencialas daug galingesnis nei bet kiokio “guru”. Tiesiog tikėkite tuo ir eikite į priekį!

Oleg Kovrikov
"Goalcoaching"

ir Laurynas Pečkaitis
"Success.lt"

Parašykite komentarą