Šviesios mintys padeda pabusti

Laurynas Pečkaitis „Coaching Lietuvoje įgauna pagreitį“

Coaching Lietuvoje po truputį įgauna pagreitį. Prieš naujuosius metus buvo įkurta pirmoji Baltijos valstybėse coaching’o mokykla – Baltic Coaching Centre (BCC). Prieš savaitę Vilniuje įkurta "North European Coaching Association" (NECA). O vakar (2008 02 07) įvyko pirmasis International Coach Federation (ICF) Lietuvos skyriaus susitikimas.

Trumpai apie ICF. Tarptautinė Coaching’o Federacija (ICF) – didžiausia pasaulyje coaching’o specialistus vienijanti federacija, nustatanti standartus visai coaching’o veiklai, akredituojanti specialistus ir objektyviai vertinanti kiekvieno iš jų veiklą. Tai profesionalių, asmeninių ir verslo coaching’o specialistų draugija, kurios tikslas yra vienyti visus pasaulio coaching’o specialistus. ICF padeda žmonėms rasti specialistą labiausiai atitinkantį jų poreikius. Skatina coaching’o kaip profesijos vystymą.

ICF padalinio įkūrimas – didelis žingsnis įsitraukiant į pasaulinę coaching šeimą.

Pirmasis susirinkimas sutraukė net 26 bendraminčius iš visos Lietuvos. Aktyviai reiškėsi, bendravo, generavo idėjas ir tikslus ne tik vakaro šeimininkai – Darius Čibonis ir Oleg Kovrikov – tačiau ir visi kiti "užsikrėtę coaching virusu". O prijaučiančių prizmė labai įvairi – nuo Finn Petersen, jau keletą dešimtmečių turinčio master coach lygį, iki pirmuosius mėgėjiškus žingsnius žengiančio jaunimo, prie kurio ir save priskirčiau. Susirinkime dalyvavo dauguma sertifikuotų coaching trenerių (pagal ICF standartus Lietuvoje jų yra 8), konsultacinių įmonių vadovai ir lektoriai, verslininkai, visi prijaučiantys naujai pasaulinei tendencijai versle ir asmeniniame gyvenime – coaching. Kai kurie iš jų jau keletą metų savo darbe naudoja coaching metodus, yra baigę Maskvoje, Sankt Peterburgo, Airijos ir kitas coaching mokyklas, tiek ICF, tiek kitų organizacijų.

Dvi coaching organizacijos per vieną savaitę. Ar ne perdaug, paklausite. Anaiptol. Tiek NECA steigime, tiek pirmojo ICF Lietuvos padalinio susirinkimo metu priėjome bendros nuomonės, kad konkurencija tarp Lietuvos coacher’ių kol kas neįmanoma. Kuo daugiau žmonių sužinos, domėsis, mokysis, skleis coaching idėją – tuo Lietuvai bus geriau.

O plėstis tikrai yra kur. Tyrimų duomenimis 70 % profesionalių coacher’ių Europoje dirba Didžiojoje Britanijoje arba Vokietijoje. Likusi didžioji dalis – Skandinavija ir kitos Vakarų valstybės. Rytų Europa – "balta dėmė" žemyno žemėlapyje.

Aš nekalbu apie visus, kurie Lietuvoje naudoja jau mada tapusį terminą – coaching. Turiu omenyje coaching profesionalus – baigusius mokyklą, turinčius sertifikatus arba bent jau priklausančius oficialiai coaching organizacijai.

Susirinkimo metu priimtas sprendimas ICF Lietuvos padalinio internetiniame puslapyje skelbti coach trenerių duomenų bazę. Visi besidomintys galės sužinoti, kurie treneriai yra licencijuoti, kokia jų specializacijos sritis ir buvusių klientų atsiliepimai. Ši duomenų bazė įneš tvarkos Lietuvos coaching padangėje, nes leis klientams būti tikriems dėl paslaugų kokybės.

Ne mažiau svarbus iškeltas uždavinys – profesinis tobulėjimas. Kas mėnesiniai susitikimai vyks coaching principu – praktikuosimės grupelėse, vieni kitus coachin’dami, keisdamiesi vaidmenimis. Dalinsimės patirtimi, padėsim vieni kitiems išspręsti konkrečias iškilusias problemas. Tai labai svarbu pradedantiems šios profesijos atstovams, tačiau ir labiau patyrusiems profesionalams, tikiu, kad "įpūs" į galvas naujų minčių.

Oficialus organizacijos pobūdis leis lengviau atsivežti į Lietuvą pasaulinio lygio coach specialistų. Tokiu būdu iš pirmų lūpų sužinosime pasaulines tendencijas, sunkumus ir iššūkius, su kuriais susiduria labiau patyrę mūsų kolegos. Tačiau svarbiausia – gausime progą perimti jų ilgametę patirtį.

Susirinkimo dalyvių sudėtis parodė, kad lietuviško coaching’o išskirtinis taikinys šiandien yra verslas. Tačiau tikiu, kad ateis diena, kai savo gyvenimo trenerius turės dauguma Lietuvos žmonių ir kreipsis į juos gyvenimiškais klausimais.
 
Padaryta graži pradžia. Reikia tik nesustoti, tobulėti ir sėti coaching’o sėklą dėl šviesesnės Lietuvos žmonių ateities.

Laurynas Pečkaitis

Parašykite komentarą