Šviesios mintys padeda pabusti

Koučingas – keistas žodis, didelė galia

Štai dvi panašiai prasidedančios metaforiškos istorijos su skirtingomis pabaigomis.

Vienas žmogus svajoja užkopti į Everestą, tačiau laikas bėga ir visos jo svajonės lieka minčių lygmenyje. Snieguotasis stebuklas vilioja jį, bet kažkas (laiko stoka, pinigų stygius, nepakakamas pasiruošimas, buitis, rutina ir t.t.) nuolat sutrukdo jam  kol vieną dieną gyvenimo kredito limitas ima tiksėti… Jis prisimena savo neisšipildžiusias svajones, nepasiektus tikslus ir gailisi, kad nebuvo ryžtingesnis ir negyveno dažniau pagal savo vertybes.

Kitoje istorijoje žmogus taip pat svajoja užkopti į Everestą. Kurį laiką jis irgi atidėlioja, teisinasi, kad dar ne laikas, nes pirmai reikia padaryti tą ir aną… Vieną gražią dieną šis žmogus sutinka kitą žmogų, kuris prisistato kaip koučingo specialistas. Kas tai yra? – stebisi apie Everestą svajojantis žmogus. Užuot pateikęs apibrėžimą, koučingo specialistas pasiūlo pademonstruoti, kuo jis užsiima ir jiedu pradeda bendrauti… Taip bendraujant jiems savaitę po savaitės, apie Everestą svajojantis veikėjas pastebėjo, kad jo gyvenime daug kas pasikeitė. Jis atrado įdomių dalykų apie save, metė iššūkį jį ribojantiems įsitikinimams, ėmė gyventi pagal savo vertybes, ant vaizduotės molberto nusipiešė laimingos ateities viziją, išsiaiškino savo tikslus, suprato, kodėl siekia būtent tų dalykų ir kaip pasikeis jo gyvenimas, kai įgyvendins veiksmų planą pasitikėdamas savimi, savo galimybėmis. Jam labiausiai patiko pačiam rasti sprendimus, nei gauti patarimus. Todėl įkvėpimas ateidavo iš jo vidaus, ir jo paties varomoji jėga stūmė jį į priekį.
Kaip manote, ar jis užlipo į Everestą? Atsakymas: be jokios abejonės.

Šios istorijos yra metaforos, simbolizuojančios kiekvieno žmogaus gyvenimą. Mes visi turime troškimus, svajones. Kai kurias paverčiame tikslais ir juos pasiekiame. Kai kurie pasiekti tikslai suteikia džiaugsmą, pasitenkinimą, kiti atneša tuštumą, beprasmiškumą.
Jūs tikriausiai nemažai girdėjote, skaitėte apie mūsų minčių galią. Aš tikiuo tuo, kad savo mintis galima paversti tikrove, bet netikiu tuo, kad užtenka tik kurti vaizdinius, medituoti ir viskas ateis savaime. Minties materializavimas reikalauja kur kas daugiau. Deja, kelias nuo planavimo iki įgyvendinimo nevisada tiesus. Dažnai, norime ko nors ir tuo pat metu randame aibę priežasčių, kodėl nedarome to, ko norime. Kai kurie žmonės geriausiai žino, ko nenori, o paklausti ko jie nori, pateikia atsakymą – nežinau. Tretieji ne tik žino, ko nori, bet ir siekia tol, kol atsitrenkia į įvairias kliūtis. Tada pabando dar kartą, galbūt dar kartelį, dažnai tokiu pat būdu ir su tokiu pat rezultatu, todėl pasiduoda. Yra ir tokių žmonių, kurie turi aiškius tikslus, kuriuos pasiekia savo atkaklumu, bet procesas jiems nepakankami greitas ir efektyvus.

Visiems šiems žmonėms puikiausiai gali padėti 20 a. pabaigoje atsiradęs ir žaibiškai po pasaulį paplitęs naujas reiškinys, koučingas, kuris neseniai kirto ir Lietuvos sieną. Kaip naujokas dar nelabai spėjo prisistatyti Lietuvos žmonėms. Kai kurie piliečiai, žinoma, jau susipažino su juo, kiti tik girdėjo arba dar net nežino apie jo egzistavimą.

Per daugiau nei 20 metų apie koučingą buvo išleistos šimtai knygų, internete sukurtos tūkstančiai svetainių ir šia profesija ėmė verstis tūkstančiai žmonių, koučingo paslaugomis ėmė naudotis tūkstančiai vadovų, verslininkų ir tūkstančiai studentų, mokytojų bei tėvų.
Aš neketinu tiksliai ir išsamiai apibrėžti, kas yra koučingas ir kas yra koučingo specialistas, nes to neįmanoma padaryti per kelis puslapius, tačiau pasidalinsiu kai kuriomis savo mintimis apie koučingo sampratą. Kaip koučingo specialistė bei koučingo klientė koučingą labiausiai mėgstu už mąstymo skatinimą bei už įgalinančių įžvalgų atradimą.

Koučingas visų pirma yra filosofija, nes jis domisi žmogaus būties bei galimybių klausimais. Ar žmogus yra būtybė? Sąvoka būtybė turi statišką konotaciją, t.y. veiksmažodis būti reiškia tam tikros būsenos egzistavimą. Mano manymu, žmogus visų pirma yra dinamiškas sutvėrimas. Mūsų organizmas yra nuolatiniame judėjime, juk nuolat kvėpuojame, širdis be perstojo pumpuoja kraują mūsų venomis, protas irgi veikia dieną naktį (nekalbant apie ląsteles ir kitus mikroorganizmus), mes nuolat keičiamės fiziologiškai, psichologiškai, neurologiškai, dvasiškai… Todėl mane labai sužavėjo angliška formuluotė ,,we are not human beings, but human becomings”, kitaip tariant, ,,mes esame ne žmogiškosios būtybės, o tapimo žmogumi (vis kokybiškesniu, tobulesniu) procesas”. Tarptautinės koučingo specialistų federacijos (ICF) principinėse nuostatose koučingo klientas apibrėžiamas, kaip vientisa, kūrybinga, vidinius išteklius turinčia asmenybė, kuri sugeba pasiekti ir išmokti daug daugiau, nei mano. Taip pat svarbu, kad žmogus augdamas vienoje gyvenimo srityje, įvertintų augimo įtaką ir visoms kitoms gyvenimo sritims, tokiu būdu išlaikydamas  balansą.

Koučingas yra ir menas kokybine bei talentų prasme. Geras koučingo specialistas pasižymi keliais išskirtiniais bruožais. Jis visų pirma su klientu moka būti ,,čia ir dabar”, jis moka atsisieti nuo savo minčių ir įsiklausyti į klientą taip, kad išgirstų ne tik žodžiais perteiktą, išsakytą informaciją, bet ir tai, kas slypi tarp eilučių, balso intonacijoje, kvėpavime, veido išraiškoje, akių spindėjime, žvilgsnyje bei koučingo procese vyraujančioje energijoje. Koučingo specialistas klausosi su visomis savo juslėmis, taip pat ir intuicija. Išgirsta informacija tampa tokių klausimų pamatu, kurie didina kliento supratimą apie save ir su juo susietus mikro bei makro pasaulio reiškinius. Geri klausimai trumpam išveda klientą iš komforto zonos ir skatina jį mąstyti neįprastai ir nepaprastai kūrybingai, skatina jį sugalvoti produktyvius sprendimus, surasti savo tiesas, savo atskymus. Proceso metu įstojusi tyla yra efektyvaus koučingo požymis. Toje tyloje vyksta stebuklai… Pabunda iki tol snaudžiosios asmeninės galios, išnyksta baimė, atsiranda drąsa ir motyvacija, pasikeičia žvilgsnis, laikysena ir veidas nušvinta laiminga šypsena. Bet geriausia yra tai, kad šis energijos antplūdis yra ilgalaikis.

Kas suteikia koučingui mokslo statusą? Pats tyrimo objektas. Kitaip tariant  – mąstymas. Koučingo specialistas stebi kliento gyvenime, kalboje, elgesyje esančius dėsningumus, įpročius, kurie skatina augimą ir įpročius, kurie stabdo, riboja. Kiekvienas žmogus susikuria sau elgesio modelius, kurie paremti praeities patirtimis. Kartais tie modeliai, kurie kadaise buvo efektyvūs, susidėvi, nustoja galioti, bet mes ir toliau naudojamės jais ir piktinamės gaunamais rezultatais. Vertybių, įsitikinimų, stiprybių, trūkumų analizė ir sintezė, naujų elgesio alternatyvų generavimas bei vertinimas padeda susikurti naujus, galingesnius modelius.

Sėkmingo koučingo proceso pamatas yra santykiai tarp specialisto ir kliento. Bendromis jėgomis nustatytos žaidimo taisyklės ir abipusiškas dalyvavimas santykių kūrime koučingą daro ypatinga partneryste, kurioje tarpusavio pasitikėjimas, pagarba, nekritiškumas, atvirumas ir nuoširdumas susilieja į stiprią sinergiją. Koučingo specialistas ir klientas, tarsi šokio partneriai žingsnis po žingsnio juda kartu ta kryptimi ir tuo ritmu, kurį diktuoja klientas. Choreografija kuriama kartu, bet šokio elementus renkasi ir tvirtina pats klientas.

Koučingas nėra vienkartinis įvykis (nors retkarčiais gali būti), o procesas, kuris veda į kliento užsibrėžtą tikslą bei pilnavertiškesnį gyvenimą. Šį procesą taip sunku aprašyti, kaip nupasakoti gardaus pyrago skonį. Galima išvardyti jo sudėtines dalis, kai kuriuos metodus, bet jo atmosferą, energiją neįmanoma perduoti. Jį geriausia paskanauti.

Akivaizdžiausias koučingo efektyvumo kriterijus yra nustatyto rezultato pasiekimas. Klientas pačioje koučingo proceso pradžioje nusistato rezultatą, kuris turės vainikuoti jo darbą su koučingo specialistu. Tiesa, koučingo procese klientas ir koučingo specialistas dalinasi atsakomybe. Tiesa – būtina įsisamoninti! Klientas atsako už įsipareigojimą atlikti savo atrastus ir suplanuotus į rezultatą vedančius veiksmus, o koučingo specialistas  už profesionalų ir etišką procesą.

Kada verta pasamdyti koučingo specialistą?
Tuomet, kai esate pasiruošę atrasti dar neatrastas savo galimybes, priimti naujas perspektyvas, daryti tai, apie ką visada svajojote ir tapti tuo, kuo visada norėjote būti. Pasamdykite jį tuomet, kai norite būti išklausyti ir išgirsti, kai norite patirti jo palaikymą ir pasitikėjimą jūsų sugebėjimais, kai norite priimti jūsų augimą skatinačius iššūkius ir kai norite mąstymo erdvės bei minčių aiškumo…Tuomet, kai išdrįsti sau pasakyti jog nori daugiau nepriklausomai nuo to kiek jau esi pasiekęs…..

,,Gyvenimas yra būtent toks, kokį tu jį sukuri, tad išdrįsk savo gyvenimą padaryti Nuostabų.”
(Joseph McClendon III)

Lėda Turai-Petrauskienė
NECA valdybos narė

Parašykite komentarą