Šviesios mintys padeda pabusti

Keista pažintis

Vienoje konferencijoje apie inovacijas teko sutikti pusamžį perkopusį inžinierių, kuris sėdėjo apsivertęs šūsnimi lapų ir brėžinių. Inirtingai diskutavo su aplinkiniais, daug mosikavo  ir nosinaitę vis nusišluostydavo aprasojusią kaktą. Jis turėjo labai gerą idėją ir norėjo, kad ja patikėtų kiti.  Idėja labai paprasta – automobilis gali būti varomas vandeniu. Visi žinome, kad vanduo susideda iš deguonies ir vandenilio. O vandeniliu varomi automobiliai jau tikrai nebe naujiena. Viskas ko reikia, tai sukurti variklyje tokias sąlygas, kad vandenilis būtų išskirtas iš vandens. Vos tik tuo pasidomėjau ir aš,  buvau užverstas rusiškais brėžiniais, schemomis ir patikinimu, jog mūsų laukia tikra revoliucija. Viskas ko reikia, tai tik keliasdešimt milijonų litų investicijų.

Kartais žmogus imi ir sutrinki, atrodo tokia gera idėja, o niekas nieko nedaro, kad būtų įgyvendinta.  Ir kiekvienas mūsų ko gero dažnai viduje nešiojamės tą klausimą, kodėl aplink tiek gerų idėjų, iniciatyvų, protingų žmonių, o tiek mažai padaryta. Atsakymai labai paprasti.

Tai, kad supranti mechanizmą, kaip važiuoti vandeniu, dar nereiškia, jog važiuosi. Teorija ir praktika yra kaip du indai, kuriuos mums savo gyvenime reikia užpildyti. Mokykla ir universitetas užpildo mūsų teorinį indą, tuomet išeiname į gyvenima, pamatome, jog realybėje yra viskas kitaip ir pradedame pildyti praktikos indą savo patirtimi. Tačiau praktika yra sunki, ji reikalauja daug disciplinos, sprendimų, atsakomybės, pastangų. Tad mes norėdami tobulėti lengvesniu keliu, vėl grįžtame prie to ką taip gerai išmokome jaunystės metais. Toliau pildome teorijos indą.

Koks teorijos pašalinis poveikis? Žmonės gaudami per daug žinių paskęsta iliuzijose, nes tokio kiekio gaunamų žinių negalima fiziškai spėti patikrinti praktikoje. Paskaičiuokite patys kiek procentiškai žinių, kurias sužinote per dieną galite patikrinti pats.  Vargu ar gautusi 5 procentai. Žmogus pradeda formuotis nuomonę apie pasaulį aktyviai jame nedalyvaudamas, o tik sugerdamas į save aplink esančias nuomones.  Jis viską “žino”, kas ir kaip turėtų būti. Jo racionalus protas sėkmingai apdoroja gaunamą informaciją ir pateikia įvairias išvadas. Racionaliam protui nėra įdomi tikrovė. Jo pagrindinis darbas – apdoroti esamą informaciją, kokią informaciją gavo, tokią ir apdorojo. Žmonės dažnai didžiuojasi savo “logišku” mąstymu. Tačiau pats logikos mokslas yra operavimas idealybėmis, abstrahuotomis idėjomis. Visa mūsų komunikacinė erdvė, o dažnai ir mastymas operuoja idealybėmis. Žmonės rašo apie įvairius įvykius, kuriuose nėra dalyvavę, rašo apie žmonės, kurių jie net nėra sutikę ir t.t.  Labai daug žinom, labai daug mąstom, tačiau labai mažai darom. Kodėl taip atsitinka? Nes loginis protas yra skirtas mąstymui ir analizavimui, o ne veiksmui.  Loginis protas neturi veiksmo energijos. Jis yra sukurtas tam, kad analizuotų, o ne veiktų. Jo tikslas yra pažinti ir suprasti. Jis pagerina bendrą orientaciją ir leidžia perimti kitų patirtį, tačiau jame nėra energijos aktyviai veiklai. Ar jūs sau niekuomet nekelėte klausimo kodėl kai kurie verslininkai uždirbantys milijonus, dažnai net universiteto nebūna baigę? Ogi dėl to, jog veiksmo energijos jie semiasi visai iš kitų šaltinių. Su teorija dažniausiai atsitinka atvirkščiai, kuo daugiau žmogus žino, tuo jam sunkiau priiminėti sprendimus. Tai tas pats kas į kompiuterį instaliuoti labai daug programinės įrangos, tačiau kuo jos daugiau, tuo lėčiau kompiuteris veikia.  Tokie žmonės labai daug mokosi ir jiems vis dar negana. Jų mintys užsringa ties fraze “na dar sužinosiu šitą ir man bus gana…”, “na dar tai reikia sužinoti…”, “sužinosiu dar ir šitą ir tada jau pradėsiu kažką daryti…” bet spėkite ar jie padaro. Žinoma, pabando. Tačiau pabandę vietoje to kad bandytų dar kart tol kol pavyks, jie nusprendžia, kad dar ne viską žino ir eina dar paskaityti, pasimokyti.

Iš teorinio žinojimo labai sunku pereiti į praktinį. Tuo tarpu išmukus pildyti praktinį indą, labai lengva grįžti atgal prie teorinio. Perskaityti dar vieną knygą yra visuomet lengviau, nei padaryti dar vieną veiksmą.  Kaip tapti praktiku, kaip išmokti daryti sprendimus, kaip nusiimti žinių naštą nuo pečių, kur semtis energijos veiksmams pasakosiu seminare “Charakterio pažinimas ir formavimas” birželio 6 d., Vilniuje. Esu įsitikines, jog tai bus paskutinis lašas į Jūsų teorijos indą, tačiau tuo pačiu didelis žingsnis naujo gyvenimo link.

Įrašo “Keista pažintis” komentarų : 1

  1. caspariukass@gmail.com parašė:

    atrodo taip – susipazysti su zmogum su kuriuo noretum praleistidaugiau laiko, pokalbiu ir panasiai. mano atveju tas zmogus yra mergina, panele, moteris, moteriskoji lytis. as cia apie save. bendrauji. viskas gerai. ir pasakai kazka, ko ji nesupranta. bendravimas nutruksta. uz ka teisia nezinau. bet uz poros dienu, valandu, savaitciu, menesiu, bendravimo pasakei tai ko ji nesuprato kas uzeme vos kelias sekundes ir ji nurase visas dienas, valandas, savaites ar menesius bendravimo. kodel zmogus mato tik tai kas gerai, bet jei pasakai kazka ko jis ne supranta, tave nuraso. nustoja bendraut, o jei ir bendrauja tai vistiek kitu kampu. esu labai, labai vienas. ir tik dėl šios priežasties. man nesvarbu, kas tu tokia buvai pries mane. esu vienas nes esu įsitikinęs sava patirtim, kad meilės nėra tarp visu. bet tarp kiekvieno…. ji yra, bet kai esi vienas, nejauti jos. turėjau daug visko. bet žinau tiksliai, kas yra svarbiausia, man. petys, ranka, balsas, nuotaika, nuomonė, žodis, jausmas, pastovumas ( ne monotonija ir ne rutina). ne gydau ir nekenčiu gydytojų ( ne medicina) man ne vienas pasake – Tu kitoks. aš manau, kad męs visi jaučiam vienus ir tuos pačius jausmus ( meilė,….Sim..,..baimė,..,..fob,..,..,..pyktis…pag…džiaugsmas, sielvartas, pavydas ir taip be galo) bet visi juos jaučiame kitaip. tai ir daro mus kitokiais negu visi. Ir bet kokiu atvėju, VISI – susideda iš KIEKVIENO… ir iš KIEKVIENO sudaryti VISI. bandos jausmo neturiu. nesu teisėjas, esu kas esu. kitų nuomonė man neegzistuoja ( nesu narcizas ar tas kuris myli tik save, bet kai aš matau tai, kas žiūrint iš mano pusės yra juoda, man visi nepasakys, kad aš žiūriu į baltą). mano minusai – noriu visko ir iš karto, noriu tai ko neturiu, nemoku siekti to ko noriu, nežinau ko noriu, nesugebu užsibrėžti tikslo. mano pliusai – man reikia aš darau. manes paklausė aš atsakau. aš galiu aš darau. su manim išėjei su manim ir pareisi. aš atsakingas aš atsakau. tavęs ieško, pas mane neras. apie kitus kalba girdžiu ne aš. žodžiu.. ar dviem.. nesutikau laisvej tokio žmogaus kuris būtu su manim. tokio ir neieškau. ieškau to kuris jau dabar žino ko aš ieškau. nes aš nežinau.
    jau minėjau, kada nutrūksta bendravimas… (dėmesys, itraukimas ir t.t…)

Parašykite komentarą